Sokol roku 2019 šermíř Alex Choupenitch se nechce v Tokiu stresovat: Je to další turnaj

Olympijské Tokio je hodně aktuální pro nejlepšího českého šermíře,  fleretistu Alexe Choupenitche, který se na olympijský turnaj  už se nemůže dočkat.

Jak říkám...

„Těším se moc, ale zároveň se snažím to zase tak moc neřešit. Soustředím se hlavně na maximální přípravu. Vím, co je ve hře, soustředím se na jedinou věc, abych se zlepšoval," řekl český reprezentant v šermu fleretem   sedmadvacetiletý brněnský rodák Alex Choupenitch novinářům, kterým se svěřil, jak se chystá na svou druhou olympiádu.

SportovníListy.cz byly na místě děje...Na velký sportovní svátek se kvalifikoval na poslední možné chvíli. Klíčový turnaj ale zvládl suverénně. S Tokiem v kapse však v přípravě nepolevil, spíš naopak. I když podmínky nejsou kvůli koronavirové pandemii, kvůli nimž byla i olympiáda o rok posunuta, stále zdaleka ideální.

Jak říkám...

„Období to bylo složité. Celkově i z pohledu tréninku. Italové, Rusové, nebo třeba Francouzi mají v týmech obrovskou kvalitu, trénují spolu,“ naznačil, že okruh soupeřů, s nimiž by mohl ladit formu je podstatně užší než obvykle.

„Třeba Italové si povolali dvaatřicet nejlepších na soustředění, takže vám to sebere potenciální parťáky pro trénink,“ dodal s tím, že někdo si dokonce v těžké chvíli platil kvalitní sparingpartnery.

„Mám za sebou soustředění s Němci, ozvali se i další kluci, co jsou na tom podobně,“ naznačil  český reprezentant, že se italskou cestou nevydal a že i tak nezahálel.

Alex Choupenitch přiznal, že když se na olympiádu vydával v roli nováčka, byl na všechno maximálně zvědavý. Hltal každou maličkost. Teď sice také sem tam vstřebá nějakou novinku, třeba to, že se nebudou vyměňovat olympijské odznáčky, ale jinak se snaží soustředit na svoji přípravu.

Jak říkám...

„Je mi jasné, že tahle olympiáda v Tokiu bude jiná, budou se muset dodržovat striktně pravidla. Samozřejmě, že nějaké věci platily i v Riu, ale Japonci jsou v tomhle směru pedanti, covidem to bude všechno umocněné,“ předvídá pár dnů před odletem do Tokia  Choupenitch, jaká bude olympijská realita.

„V Riu jsem byl vyplašený, teď je to pro mě důležitá událost, ale beru to prostě tak, že jedu na závody,“ dodal, že nepodlehne atmosféře a tlaku.
Zapracoval také na mentální přípravě a na setkání s novináři  řekl, že si bude na pokoji číst knížku a psychicky se připravovat na závod.

Jak říkám...

„Vím, že jsou to dobří šermíři, ale budu se koncentrovat tak, jak jsem se to teď naučil. Vždycky po tréninku si jej znovu přehraju v hlavě, abych si nové věci zapamatoval. To je moje vnitřní cesta. Takže takhle se budu soustředit i na to, abych v uvozovkách soupeřům vyrval srdce," řekl Alex Choupenitch.

Do Japonska se vydá 19. července 2021, o tři dny později by měl los určit soupeře do vyřazovací části, kterou soutěž startuje. Den po svém vystoupení pak Choupenitch vyrazí domů. Zda mu bude v letadle viset na krku třeba medaile, to nechává českého reprezentanta v klidu.

Jak říkám...

„Turnaje se nekonaly, nikdo netuší, v jaké přijedou konkurenti formě. Může se stát všechno, klidně může nastat nějaké obrovské překvapení. O svých cílech mluvit nechci, teď mě zajímá, abych byl maximálně připravený. Samozřejmě chci ale všechny potrápit. Člověku, co vyhraje, to prostě ten den musí do sebe všechno zapadnout, a ještě musí přijít posvěcení vodou z vesmíru,“ přidal   zajímavý příměr, který jasně naznačuje, že se v olympijské soutěži můžeme dočkat i překvapení. 

Maskoti, co se šermířem z Brna jezdí od jeho devíti let, pojedou některé i do Tokia. Jednoho speciálního maskota však Alex Choupenitch dostal. Poletí s ním Sokolík Pepík, kterého dostanou všichni olympionici, kteří jsou členové České obce sokolské a Alex je členem Sokola Brno 1.Jsou v Sokole Brno 1, jehož jste členem,  připraveni v případě vašeho úspěchu na olympiádě na zvýšený zájem o šerm ze strany dětí a jejich rodičů?

„To je otázka spíše na funkcionáře Sokola v  Brně než na mne, ale pokud bych svým vystoupením v Tokiu přispěl k větší popularitě šermu nejenom v Brně, ale v celé zemi, tak věřte, že bych byl velmi rád."

Nejste sám z české  olympijské výpravy, který bude v Tokiu šermovat. Znáte se třeba i s českými  moderními pětibojaři?

„Znám velmi dobře Jana Kufa a fandím mu. Na olympiádu cestuje ještě jeden  moderní pětibojař, ale toho už moc neznám. Na olympiádě ovšem za Česko bude šermovat ještě jeden šermíř, kordista  Jakub Jurka, který se se mnou na olympiádu probojoval."

Kolikátý jste nyní ve světovém žebříčku?

„To já nevím a obávám se, že takový aktuální žebříček ani neexistuje. Bude patrně zveřejněný až po olympiádě a pokud budu v první desítce, tak by to bylo skvělé."


 

(Petr Skála, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Dědek přesouvá Winter Classic

17.10.2021 09:00:00

Nová štika v hokejovém rybníčku, majitel hokejových Pardubic Petr Dědek, avizoval již na loňský rok lahůdku pro všechny fanoušky nejpopulárnějšího zimního kolektivního sportu. Zápasy pod ote...