Sny o zdolání nejizolovanějších hor horolezce Radka Jaroše se mohou plnit po Vánocích


Horolezce Radka Jaroše si lidi spojují  s jeho ojedinělým horolezeckým výkonem zatím jediného českého držitele koruny Himálaje. Nyní horolezec z Vysočiny spřádá nový plán. Poté, co má před sebou úspěšné završení tzv. koruny světa, tzn. zdolání nejvyšších vrcholů všech kontinentů, se český dobrodruh rozhodl proškrtat coby zdonané hory seznam nejizolovanějších hor.

Ví se, že Radek Jaroš završil korunu Himálaje úspěšným výstupem na K2 v roce 2014, kdy  tehdy  coby teprve  patnáctý člověk na světě zdolal bez pomoci kyslíkového přístroje všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. Pak  se český horolezec soustředil ještě na korunu světa (Seven Summits), nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Po letošní jarní expedici na Aconcaguu už  Jarošovi zbývalo zdolat jen africké Kilimandžáro a nejvyšší vrchol Oceánie Carstensz Pyramid (Puncak Jaya) na Nové Guineji.


Jak říkám...



„Shodou okolností jsem se na Kilimandžáro dostal proti původnímu plánu už v září 2019, kdy jsem tam byl s výpravou akcionářů jednoho z mých sponzorů. Tam  se mě všichni ptali, co chystám nového, až zkompletuji tu  korunu světa. Myslel jsem, že budu už jen jezdit na kajaku, na kole, lézt po skalách... Jenže se ukázalo, že to lidem nestačí,“ líčil Jaroš na nedávném setkání s novináři, jak  se začal rodit nový jeho plán.

SportovníListy.cz byly na místě děje...




Nápad se zrodil  při výpravě na nejvyšší horu And.

Jak říkám...



„Při expedici na Aconcaguu jsem chtěl se synem objet země na severním cípu Jižní Ameriky. Syn ale nakonec neodjel, a tak jsem se vypravil sám na Velikonoční ostrov. Tam jsem byl na nejvyšší hoře, na sopce Maunga Terevaka, o níž jsem se dověděl, že je dvanáctou nejizolovanější horou světa. To mě zaujalo a začal jsem pátrat, jaké vrcholy ještě další izolované  hory jsou na seznamu. Musel jsem totiž  ten seznam najít a našel na Wikipedii,“ popsal Jaroš, jak přišel k nové výzvě.

Ve Wikipedii se také píše, že topografický termín izolace vyjadřuje vzdálenost vrcholu k bodu s vyšší nadmořskou výškou. U Mt. Everestu je tedy izolace nezměřitelná a například u nejvyšší české hory Sněžky činí 290 km, což představuje vzdálenost k vrcholu Malého Kriváně v Malé Fatře. Seznam nejizolovanějších světových hor je zredukován na patnáct.

Jak říkám



„Zjistil jsem, že tam patří všechny kopce ze Seven Summits a osm dalších. Kromě zmíněné sopky na Velikonočním ostrově ještě hora v Grónsku Gunnbjörn, sopka Ključevskaja na Kamčatce, Mauna Kea na Havaji, nejvyšší vrchol Francouzské Polynésie Mont Orohena, Mount Cook na Novém Zélandu, Thabana Ntlenyana v Lesothu a Piton des Neiges na ostrově Réunion,“ vyjmenoval své nové nyní izolované cíle Jaroš.

„Bude to hodně zajímavá cestovatelská zkušenost, rozhodně tam nebudou zástupy lidí jako na Mt. Blanku nebo Everestu. Jde svým způsobem o nedostupné lokality, i když nyní  už na světě není nic nedostupného. Logisticky to ale bude určitě zajímavé. A bude to samozřejmě záviset na penězích, protože finančně nepůjde o nic malého. Ale sny jsou od toho, aby se plnily,“ konstatoval pětapadesátiletý horolezec.

Nejizolovanější vrcholy světa 



Vrchol     Země     Výška     Izolace
1. Mt. Everest     (Nepál, Čína)     8848 m     není
2. Aconcagua     Argentina     6962 m     16518 km
3. Denali     Aljaška     6168 m     7450 km
4. Kilimandžáro     Tanzanie     5895 m     5510 km
5. Puncak Jaya     Indonésie     4884 m     5262 km
6. Vinson Massif     Antarktida     4892 m     4911 km
7. Mont Orohena     Francouzská Polynésie     2241 m     4128 km
8. Mauna Kea     Havaj     4205 m     3947 km
9. Gunnbjörn     Grónsko     3694 m     3254 km
10. Mount Cook     Nový Zéland     3754 m     3140 km
11. Thabana Ntlenyana     Lesotho     3482 m     3003 km
12. Maunga Terevaka     Velikonoční ostrov     506 m     2836 km
13. Mt. Blanc     Francie     4810 m     2836 km
14. Piton des Neiges     Réunion     3071 m     2767 km
15. Ključevskaja     Rusko     4750 m     2748 km


(ps, Wikipedie.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)