Smutná zpráva z ragbyového mlýna... zemřel reprezentant a činovník Jiří Vopálenský

[ title]
Česká rugbyová unie a ragbyový klub Praga Praha s lítostí oznamují smutnou zprávu o úmrtí bývalého československého ragbyového reprezentanta, dále z let 1979 - 1989 bývalého předsedy Svazu ragby ČSTV a rovněž zakladatele ragbyových klubů Medik Praha a US Praha Jiřího Vopálenského, který zemřel 16. února 2016 ve věku nedožitých pětaosmdesátých narozenin.

Jiří Vopálenský v šedesátých letech s tehdejším klubovým ligovým týmem AZKG později Praga Praha získal pět mistrovských titulů, dále v letech 1956 až 1962 hrál i za československou reprezentaci v útoku na postu tříčtvrtky. Na konci šedesátých let, kdy na Pragovce trénovalo přes padesát kvalitních hráčů tak, když neměli všichni takové možnosti hrát, Jiří Vopálenský se staršími hráči založil klub Medik Praha a později US Praha. Uhelné sklady dokonce postoupily do první ligy a Jiří Vopálenský v té době jako čtyřicetiletý patřil k nejstarším ligovým hráčům. Ligu přestal hrát po čtyřicítce, aby se věnoval funkcionářské práci. Po návratu zpět do Pragy byl předsedou klubu a v letech 1979 až 1989 pak předsedou Svazu ragby ČSTV.


Převzaté oznámení o úmrtí Jiřího Vopálenského z webu Českeragby.cz

"Jiří byl svělým hráčem i kamarádem, který nezkazil žádnou legraci. Přes řadu pracovních povinností  si na ragby našel čas i po skončení své hráčské kariéry, kdy se podílel na řízení  Svazu a rozvoji ragby při možnostech, jaké tehdy tento sport měl," řekla o svém spoluhráči a příteli ikona českého ragby osmdesátiletý Eduard Krützner starší, který také ragbyovému zpravodajskému webu Českeragby.cz smutnou zprávu oznámil.

Ragby se věnoval i Vopálenského syn Karel Vopálenský, který rovněž hrál za Pragu Praha, se kterou získal tři mistrovské tituly a za reprezentaci v konkurenci Zdenka Mrazčinského na postu mlýnové spojky. Poté, co se oženil, však ukončil svoji sportovní kariéru.Jří Vopálenský  coby předseda Svazu ragby ČSTV na zasedání uspořádaném k šedesátému výročí československého ragby 

(ps, SportovniListy.cz & Českéragby.cz, foto: Petr Skála)