Nejstarší zastupitel v zemi, olympijský vítěz Jan Kůrka v roce jubileí

[ title]
Rok stoleté republiky byl jubilejním i pro nejstaršího zastupitele v zemi olympijského vítěze Jana Kůrku, který oslavil své pětasedmdesátiny, dále padesát let od zisku zlaté olympijské medaile v Mexiku a "také jsem se před šedesáti lety stal coby junior mistrem Jihlavského kraje v boxu," připomněl Kůrka.

Jan Kůrka mezi jubilanty Dukly s pamětním listem k pětasedmdesátinám
Setkání se svým někdejším trenérem nyní pětadevadesátiletým Františkem Maxou
Jan Kůrka a Jan Klapáč se znají přes půl století. Oba jsou olympijští medailisté Klapáč bral stříbro a bronz v hokeji a Kůrka zlato ve střelbě

Nedávno jste dostal boxerské rukavice jako dodatečný dárek k narozeninám. Jaký k  tomu kdo měl důvod?

"Pozvali mne v polovině prosince do Olomouce boxeři tamější  Dukly a od nich jsem tam dostal právě ty  nové boxerské rukavice. Jsou modré se znakem Dukly a podle boxerů  jsem je dostal oprávněně, neboť ještě předtím, než jsem začal závodně střílet, jsem boxoval. V roce 1958 jsem si vyboxoval dokonce  mistrovský titul Jihlavského kraje."

Těch slavnostních okamžiků jste prožil letos více?

"Dostal jsem ocenění ve svém rodném městě v Pelhřimově, kde si na mne vzpomenuli a ocenění jsem převzal 28. října 2018. Zúčastnil jsem se také vzpomínkové akce k padesátiletí olympiád v Grenoblu a v Mexiku. Přišli tam všichni, kteří mohli, ale už je to přeci jenom půlstoletí. Z těch několika zlatých olympioniků, mezi kterými byla Milena Rezková, Věra Čáslavská, Jiří Raška už žijeme jen dva, já a Milena Duchková, která žije daleko až v Kanadě."

 V roce 2018 jste však  jako několikanásobný jubilant jen neslavil? Jste  například ředitelem  střeleckého areálu v Plzni v  Lobzích, kde se pořádají mimo jiných i  mezinárodní střelecké závody.

"Díky Armádě České republiky a těm, kdo se zasloužili o technickou dokonalost našeho armádního stadionu, máme nejlepší  armádní střelecký stadion v zemi. Tam také pořádáme  mezinárodní závody Velkou cenu osvobození a kolem těchto závodů  všichni máme velmi mnoho práce." 

Jste krajským zastupitelem a aktivní člen Strany práv občanů Zemanovců. Co říkáte současnému dění ve vnitrostátní politice?

"Žasnu, jak z občanů někteří novináři dělají hlupáky. Vždyť jen hlupák by si nevšimnul, jak byla tak zvaná vládní krize načasována k 17. listopadu. Pro své zájmy klidně dehonestují památku  skutečných hrdinů, kteří kvůli svému jasnému postoji v roce 1939 proti Němcům  přišli o život. Je mi opravdu líto, že živly, které se nedokáží smířit s tím, že prohrály v demokratických volbách, se tímto způsobem, nedůstojným vzdělaného, inteligentního člověka, domáhají něčeho, na co by si měly intenzivní prací počkat, až doběhne volební období, když  ve volbách prohrály. Určitě mezi těmi demonstrujícími nebyli ti, kteří ty volby vyhráli. Hlavně je nutné si uvědomit, že 17. listopad je především svátek umučených studentů v boji proti fašismu a ne svátek poražených rádoby stranických lídrů."

Jak se vám líbilo vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana.

"Líbilo a myslím si, že, co řekl, je pravda. Už to, že poselství prezident nečetl, ale pronesl bez poznámek na kameru, musí jiné politiky, kteří toto nedovedou, hodně štvát. Jeden takový Jiří Pospíšil, který je odtud z Plzně, hned po projevu spustil takovou snůšku nesmyslných poznámek, které měly Zemanovo vystoupení rozcupovat. Věřím, že diváci nejsou hlupáci a zjistili, že Pospíšil nemá pravdu. Televize by měla příště  promluvit i obyčejné lidi." 

Jak jste byl spokojený s volbou Sportovce roku 2018?

"Toto ocenění získala zaslouženě  Ester Ledecká. Obdivuji ji, jak se na zimní olympiádě vyrovnala s odlišnými disciplínami a  obě vyhrála. Na Ester Ledecké se mi líbí, že mezi ní a jejím dědečkem Janem Klapáčem, který byl úspěšným hokejistou, panuje  krásný vztah pokory a vzájemného obdivu. Obdivovatelé úspěšné olympioničky a Sportovkyně roku by si právě i tohoto měli všimnout a chovat se podobně jako Ester  ke svým prarodičům i rodičům. S pořadím novinářského žebříčku sportovců jsem byl spokojený. Sám bych hlasoval podobně. Na druhé straně se moc nepovedl program doprovázející slavnostní vyhlášení Sportovce roku. Volba moderátorky uvádějící vyhlášení šedesátého ročníku ankety v přímém  přenosu České televize se letos  moc nepovedla. Za hodně nepovedené považuji například zbytečné a opakované zdůrazňování  dvou chlebíčků na umaštěných  talířích, které  v polovině minulého století po vyhlášení ankety čekaly  na sportovce, kteří tehdy na akci přišli. Rozhovory s umístněnými sportovci i s těmi, kteří pořadí vyhlašovali ty se také paní Daniele nepovedly. Škoda."
 


Máte  sám nějaké přání nebo chcete  říci sportovcům a příznivcům sportu  nějaké poselství do  roku 2019?

"Přeji každému hodně zdraví a také všem pracovní úspěchy, neboť především poctivou prací se každý člověk zušlechťuje."

(ps, Prvnízprávy.cz & SportovníListy.czm foto: ps)