Navara na Grand Prix v Hamburku porazil favorita Rusa Viťugova a zahraje si čtvrtfinále

Nejlepší český šachista David Navara na turnaji Grand Prix v Hamburku porazil favorizovaného ruského velmistra Nikitu Viťugova a postoupil do čtvrtfinále. Tam jej čeká další Rus Alexandr Griščuk. Prestižní seriál GP svádí dohromady nejlepší šachisty planety, kteří bojují o právo vyzvat mistra světa Magnuse Carlsena.

Navara se s klubovým spoluhráčem z Nového Boru Viťugovem v prvních dvou partiích rozešli smírně a rozhodovat musel čtvrteční tie-break. Ve zrychleném tempu hry byl úspěšnější Navara, jenž si tak připsal skalp světové devatenáctky a postoupil mezi osm nejlepších šachistů turnaje.

I další Navarův soupeř bude z Ruska a opět bude favoritem. Alexandr Griščuk má aktuální rating Elo 2764 a je světovou desítkou, mimo jiné hrál i finále úvodního podniku Grand Prix v Moskvě. V prvním kole turnaje v Německu Griščuk porazil dalšího silného velmistra, Radoslawa Wojtaszka z Polska.

David Navara na dílčí vítězství v seriálu čekal do Hamburku. Úvodního turnaje v Moskvě se nezúčastnil, v Rize v červenci byl v prvním kole jeho přemožitelem Francouz Maxim Vachier-Lagrave. Po Hamburku je na programu ještě turnaj v Tel Avivu 10. - 23. prosince 2019, kterého se česká jednička rovněž zúčastní.

Každý turnaj Grand Prix hraje 16 šachistů, celkem jich do seriálu zasáhne letos 21. Podle nových pravidel seriálu se hraje vyřazovacím způsobem na dvě partie klasického šachu, v případě nerozhodného výsledku přijde na řadu tie-break v rapidu.

Dva nejlepší šachisté z Grand Prix postoupí do Turnaje kandidátů, jehož vítěz získá právo vyzvat kralujícího mistra světa Magnuse Carlsena. Šachisté si rozdělí také štědré prize money. Každý ze čtyř podniků GP je dotován částkou 130 000 EUR (asi 3,3 miliónu Kč), přičemž vítěz si přijde na 24 000 EUR (přes 600 000 Kč).

(rb, Šachový svaz ČR, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)