Moderním pětibojařem roku 2018 je počtvrté Jan Kuf

Čtvrtá příčka na mistrovství světa a lví podíl na výrazných úspěších českých štafet. Jan Kuf může být s letošní sezónou spokojený. Anketu o nejúspěšnějšího moderního pětibojaře roku ovládl už počtvrté v kariéře.

SportovníListy.cz byly na místě děje...








  Jak říkám...



"Je to příjemné. Krásná tečka za celým rokem. Ze začátku to vážně moc dobré nebylo, nekvalifikoval jsem se ani na finále Světového poháru. Naštěstí se to pak všechno sešlo na mistrovství světa, kam jsme celou sezónu směřovali," řekl bezprostředně po vyhlášení novopečený král českého pětiboje Jan Kuf.

Jan Kuf celou sezónu podřídil úspěchu na mistrovství světa, přesto se dokázal blýsknout a Světovém poháru v bulharské Sofii, kde s Eliškou Přibylovou vybojoval historický triumf ve smíšené štafetě. Na mistrovství Evropy skončil sedmadvacetiletý pražský rodák devatenáctý. Nejlepší výsledky potom zaznamenal na světovém šampionátu v Mexiku, kde nejdřív s juniorem Vlachem získali senzační stříbro v závodě štafet a celou sezónu Kuf korunoval čtvrtou příčkou v individuálním klání.

Prestižní anketu přitom ovládl už počtvrté. Po letech 2014 – 2016 jeho nadvládu v loňském ročníku přerušil junior Marek Grycz.

Další mimořádné úspěchy českého pětiboje



Ocenění za mimořádné úspěchy si na pódiu kongresového sálu pražského hotelu DAP převzali také juniorští mistři světa ve štafetě Martin Vlach a Marek Grycz, juniorské štafetové vicemistryně Evropy Karolína Křenková s Arankou Chalupníkovou, či mladé pětibojařské naděje excelující v kategoriích do sedmnácti a devatenácti let Barbora Hartmanová, Veronika Novotná, Matěj Pajtl a Matěj Lukeš.

Speciálního poděkování od předsedy Českého svazu moderního pětiboje Bohumila Hrudky se dostalo také organizátorům srpnového mistrovství světa juniorů na Kladně.

"Těší mě, že se sem k nám ty vrcholné akce vrací, to je důkaz toho, že to děláme dobře. Pořadatelé obvykle řeší problém s tím, aby jim přijelo dostatek závodníků, my máme problém skoro opačný," pochvaloval si Hrudka. Důkazem bude Světový pohár, který zavítá do Česka v květnu příštího roku.

Pohled do bohaté historie

Celý galavečer se nesl v duchu oslav sta let českého a československého sportu a mimořádně bohaté historie domácího moderního pětiboje. Poděkování od svazu se na pódiu dočkalo všech pětadvacet medailistů z olympijských her, mistrovství světa a mistrovství Evropy, kteří se v uplynulých 42 letech zasloužili o 143 medailí. Nechyběli ani členové legendárního stříbrného družstva z olympiády v Montrealu 1976 Jiří Adam a Bohumil Starnovský.




Milan Kadlec v síni slávy

Do síně slávy, kterou Český svaz moderního pětiboje založil před dvěma lety, letos in memoriam vstoupil pětinásobný medailista ze světových a evropských šampionátů a osmý muž olympijských
her v Moskvě 1980 Milan Kadlec, na jehož počest pětibojařský svaz každoročně pořádá Memoriál Milana Kadlece. Certifikát během galavečera převzala dcera Milana Kadlece Veronika Ondíková. „Táta byl mimořádný člověk. Do všeho šel sice po hlavě, ale srdcem, a to na něm bylo krásné. Pořád na něj vzpomínáme, byl opravdu výjimečný,“ řekla se slzami v očích.

Zpestření díky Sokolu

Během slavnostního večera byly vyhlášeny výsledky Českého poháru mládeže. O zpestření programu se postarali tanečníci akrobatického rokenrolu ze Sokola Pražského a Sokola Kampa Praha a siloví gymnasté Five Fellas ze Sokola Písek. Ti si na samý závěr večera připravili také překvapení pro absolutního vítěze ankety Jana Kufa, když ho zakomponovali do jedné ze svých gymnastických pyramid.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)