Lobbování není trestné, tvrdí Miroslav Jansta, který se oholí až skončí epidemie

Politika do sportu nepatří... hlásají desetiletí nejrůznější představitelé mezinárodních sportovních organizací, ale co sportovci a sportovní funkcionáři mají dělat, když politikové rozhodují, kolik tomu sportu stát poskytne peněz. Nejlepší na tom je, že sportovci chtějí tolik peněz na sport, kolik jich má kultura.

I o tom se hovořilo na Valné hromadě České unie sportu. Ta Valná hromada byla volební a potvrdila ve funkci předsedy Miroslava Janstu, který Českou unii sportu z ČSTV před lety nechal přejmenovat a hlavně ji od roku 2012 vede. Tehdy byla největší sportovní organizace v zemi zadlužena až běda, ale pod Janstovým vedením tomu už dávno tak není. I to někomu může vadit.

Podpora od delegátů České unie sportu je pro Janstu něco jako nová krev v žilách. Žilou mu totiž chtěli pár dnů před Valnou hromadou pustit u soudu ti, kteří předsedu Janstu, generální sekretáře Unie Boháče a nakonec celou Českou unii sportu dovedli k soudu. 

Ve svém projevu před volbami se proto Miroslav Jansta vrátil k tomuto  soudního procesu ohledně ovlivňování dotací, v němž je spolu s generálním sekretářem ČUS Janem Boháčem mezi obviněnými.

Jak říkám...

„Můžu vás ujistit, že osmdesát procent novinářů za námi chodilo a ptalo se, co se vlastně stalo. Mysleli, že je tam korupce, manipulace. Manipulace je tam jasně ukázána, ta ale není na naší straně. Není normální, jestli jsem odposloucháván za to, že organizuju výběrová řízení na zelené trávníky, když Basketball Nymburk, který jsem vlastnil 23 let, nedostal korunu dotace z kraje, města ani ze státu. Všechno jsem platil ze soukromých peněz,“ zmínil se Miroslav Jansta o důvodu jeho odposlouchávání a o soudním procesu. 

Obvinění Jansty s Boháčem kvůli údajnému ovlivňování rozdělení sportovních dotací MŠMT v Programu III z roku 2017, který byl určen na podporu střešních organizací, se zdá být neuvěřitelné. Oba sportovní činitelé se totiž ozvali  poté, co navzdory milionové základně České unie sportu měla dostat o 12 milionů méně než Český olympijský výbor, který žádnou základnu tehdy ani nyní nemá. Zmatky v rozdělování dotací jdou za  tehdejší ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinou Valachová.

„Advokáti dokážou, že paní Valachová lže. Naše právní pozice je dobrá, ne-li výborná. Jde jen o to, jak proběhne dokazování. Nechtěli jsme nikoho okrást. Rozsudek by měl říct, kde je hranice. Jestli je v demokratickém státě možné, když stát prostřednictvím úředníků něco udělá špatně, nebo dokonce protiprávně, když na to někdo upozorní, dokonce předseda největšího sportovního spolku, to změnit,“ řekl Miroslav Jansta delegátům Valné hromady České unie sportu.

Soud ohledně dotací, ve kterém na lavici obžalovaných jsou ještě sportovní činovníci z té doby Miroslav Pelta a pracovníci ministerstva  Zdeněk Bříza a Simona Kratochvílová,  bude pokračovat až v srpnu 2020.  Mezi svědky by měla vystoupit i bývalá ministryně, která podle Miroslava Jansty lže, Kateřina Valachová.

Miroslav Jansta nyní vypadá trochu jinak. Je zarostlý a s vousy připomíná spíše obrozeneckého buditele než šéfa sportovního spolku s více než milionovou základnou. Ne každý jej nyní pozná.

Ty vaše vousy jsou dočasné nebo se oholíte, třeba až skončí ten soud?

„Přestal jsem se holit, když začala ta opatření kvůli epidemii a oholím se, až skončí. I když to může být i dříve. Já se sice nerad holím, ale manželce se s vousy moc nelíbím."
SportovníListy.cz napsaly:
Miroslav Jansta obhájil post předsedy České unie sportu


(ps, Prvnízpravy.cz & SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)