Legenda dálkového lyžování Stanislav Řezáč se těší na Jizerskou 50 i Vasaloppet

Světově známá česká legenda dálkového lyžování Stanislav Řezáč se po první třetině výročního 10. ročníku elitního seriálu Visma Ski Classics těší na nadcházející závody v bílé stopě. Ponejprv jej čeká Jizerská padesátka, na kterou se velmi těší, jak řekl  několik desítek hodin před startem novinářům v Praze.

SportovniListy.cz byly na místě děje ...

Jak říkám„Jizerská padesátka je, jak často říkám, náš domácí závod a užiji si ho za všech okolností. Letos je to totiž jubilejních 50 let, co si závodem připomínáme tragédii našich zemřelých horolezců z 31. května 1970. Navíc jsem se rozhodl, že si letos zkusím i páteční sprint. Jsem zvědavý, jak se mi povede proti mladé a silné konkurenci. A potom začne příprava na švédský Vasův běh,“ řekl Stanislav Řezáč.

Po přípravě v rakouských Alpách se Řezáč chystá na proslulou Jizerskou 50, kterou za svoji kariéru sám třikrát vyhrál v letech 2000, 2001 a 2012. Při posledním vítězství získal titul Král bílé stopy jako nejlepší lyžař ČR. Stanislav Řezáč celou padesátku jel poprvé již v roce 1997 a ve finiši prohrál s Pavlem Bencem, členem bronzové olympijské štafety z Calgary 1988.

Jak říkám„S rodinou bydlíme kousek od stadionu v Bedřichově, pro mě je tedy Jizerská padesátka téměř doslova domácí závod, na kterém startuji už po více než dvacáté. Často tady trénuji, ty trasy dobře znám a stejně jsou na tom tisíce českých fanoušků, aktivních lyžařů, kteří se už desítky let na náš světově proslulý a uznávaný závod těší a závodí. Závodil ho i můj táta, který ho jednou vyhrál v roce 1975 ještě jako trenér české biatlonové reprezentace, a já šel v jeho stopách. Letos to bylo velice napínavé se sněhem, ale snad už se nic nestane a poběžíme normální trať. Bude to určitě těžké, především závodníci z Norska mají opravdu mimořádnou formu a asi jich přijede hodně. Věřím, že mi pojedou lyže a udělám solidní výsledek,“ těší se Řezáč.

Stanislav Řezáč ale není jediným závodníkem, který do hlavního závodu nastoupí za Slavia pojišťovna SPORT TEAM.

Jak říkám„Se Standou v elitní vlně odstartují Pavel Endršt a Richard Leupold, německý mladík a účastník Světového poháru. Červenobílý dres obléknou také Karel Znojemský, Vít Dobiáš nebo Miroslav Šimon. Karolína Bícová startuje v elitní vlně žen, naše barvy bude hájit také Jaroslava Dobiášová a na start se postavím i já. Jizerská 50 je závod, na kterém bych opravdu nerad chyběl,“ řekl Pavel Sehnal, majitel Slavia pojišťovny a iniciátor jejího SPORT TEAMu.

Novinkou pro Stanislava Řezáče bude účast v pátečním Benzina sprintu, večerním závodě na 1,5 kilometru.

Jak říkám„Na sprint jsem se přihlásil teprve před několika dny. Je to pro mě neobvyklé závodit na takhle dlouhé trati, ale bude to změna a něco nového. Myslím, že jako typický dálkař nejsem vnímán jako favorit, takže nemusím mít trému a můžu náš tým, fanoušky i sebe jedině mile překvapit,“ uvedl Stanislav Řezáč.

Proč Memoriál Expedice Peru ´70?

•    Rok 1970 - účast všech 14 horolezců z Expedice Peru ´70, kteří následně 31. května 1970 zemřeli při zemětřesení pod kamennou lavinou během výstupu na nejvyšší horu Peru Huascarán
•    Rok 1971 – první závod s přídomkem Memoriál Expedice Peru ´70, od té doby je vzpomínka na horolezce nedílnou součástí slavnostního zahájení

Co bude Řezáčův další závod?

Po nadcházejícím víkendu se Stanislav Řezáč začne připravovat na další podnik seriálu Visma Ski Classics, 90 kilometrů dlouhý Vasův běh.

Jak říkám„Vasův běh je nejen pro mě výjimečný závod, ta délka je opravdu extrémní. Velice záleží na počasí, na teplotě, občerstvovacích bodech a samozřejmě na zdraví a momentální formě. Přípravě na Vasaloppet plánuji dát naprostou prioritu před vším ostatním, loni se mi tam povedlo 6. místo. Je to skutečně mimořádný závod, který mám rád, také na něm startuji už po 22.,“ uzavřel  Stanislav Řezáč.  

(jk, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)