Josef Dostál se těší nejdříve do Kadaně, že si po tréninku zachytá ryby a pak na MS do Račic

Josef Dostál prošel nedávno vysokohorským soustředěním, nyní ho čeká příprava na těžké vodě, jak říká zabahněnému rybníku v Kadani. Před sebou má jasný tuzemský cíl mistrovství světa v Račicích.

"Jen medaile by mě neuspokojily. Rád bych dvakrát vyhrál. Jsou to skromné cíle vysokého člověka,“ řekl  s úsměvem trojnásobný olympijský medailista Josef Dostál a na setkání první srpnový pátek s novináři o tom nikdo nepochyboval.

SportovníListy.cz byly na místě děje...


Připomeňme si, že kromě individuálních úspěchů dříve získával medaile i jako nepřehlédnutelný člen posádky čtyřkajaku, teď se však výhradně věnuje jen singlovým disciplínám. V Račicích jej čekají dva závody  kilometr i pětistovka.

"Čtyřkajak mi na jednu stranu chybí. Bylo nádherné, když kluci zařvali na trati hop a my jsme pomalu začali ujíždět ostatním a já jsem viděl, jak se špičky ostatních lodí posouvají za nás. Tyhle pocity jsou úžasné. Na druhou stranu mi odpadla spousta stresu kvůli domlouvání tréninků."


Na pětistovce v sezoně vyhrál dva závody Světového poháru, ale na kilometru se mu už tolik nevedlo. Proto na vysokohorském soustředění v Livignu najížděl kilometry v nízké intenzitě na vodě i na kole.

"Byly to třeba tříhodinové výšlapy. To je pro nás kajakáře, kteří v posilovně vždycky vynechávají cviky na nohy, opravdu záhul," přiznal.

Ví se, že po návratu vynechal mistrovství Evropy, kde ovšem na jeho oblíbené trati pětistovce vyhrál jiný český reprezentant Jakub Zavřel.

„A ještě v nejlepším čase historie. Na jednu stranu mě to hodně rozčililo, protože Kuba mě nikdy neporazil, na druhou stranu mu to moc přeju, protože je na pětistovce velice dobrý."

Od té doby Dostál přidal na trénincích a jeho tréninky se staly drsnými.

"Najeli jsme dost takových, u kterých se člověk občas pozvrací. Na závěr těžkého tréninkového komplexu jsem jel kilometr na čas a zajel jsem si tréninkový rekord asi o dvě vteřiny. Jsou nějaké ukazatele, že by se mi letos na mistrovství světa mohlo dařit dobře, ale nebudeme předbíhat."

Dostál absolvuje nyní společně se členy čtyřkajaku pro kilometrovou trať, kterou nyní tvoří borci Tomáš Veselý, Lukáš Trefil, Lukáš Nepraš a Pavel Davídek, soustředění v Kadani.

"Tam se odřízneme od světa. Je tam těžká voda, trochu bahnitá, takže tam trochu zpomalíme, ale až přijedeme do Račic, budeme tam lítat. Do Kadaně se těším moc, je tam totiž i výborný rybářský revír," vysvětlil Dostál.

"V kanoistice je vrchol olympiáda, té se nic nevyrovná. Ale tím, že je mistrovství světa u nás doma, donutilo mě to víc makat a nedávat si odpočinkovou sezonu,“ řekl Josef Dostál.

Bude závodit na známé vodě, před rodinou a kamarády.

"Zatím jsem úplně v klidu. Nervy přijdou až těsně před šampionátem. S náporem před olympiádou se to nedá srovnat.  Já jsem sobecký. Když lidi na tribuně fandí, říkám si, že fandí mě. Když jsem jel v Riu do cíle, i když tam bylo Čechů málo, říkal jsem si, že lidi fandí mě, ať Španělovi ujedu. Tady si to nebudu muset nalhávat. Nevím, kde všude budou kamarádi kolem břehu sedět, ale poznám je. Máme domluveno, že zapískají," řekl 202 centimetrů vysoký kajakář Josef Dostál.

(ps, SportovníListy,cz, foto: Petr Skála)