Hnilička: Jedna z věcí, která sportu moc ubližovala, byli věčně měnící se ministři školství

Předseda  Národní sportovní agentury Milan Hnilička měl ve čtvrtek 7. února  2020 perný večer. Před 19 hodinou byl necelou půl hodinu hostem v pořadu Interview ČT24, ale na stejnou 19 hodinu byl také plánovaný začátek vyhlášení ankety trenérů o Trenéra roku 2019, které začalo s malým zpožděním. Mezi hosty byl i první muž českého sportu Milan Hnilička.

Vraťme se ještě k tomu nedávnému televiznímu rozhovoru a k tomu, co se televizní diváci dozvěděli.


Jak říkám...„Postupně začínáme připravovat dotační programy směrem k roku 2021, protože v roce 2020 je budeme připravovat teprve metodicky,“ přiblížil dál současnou činnost agentury v pořadu Interview ČT24 Milan Hnilička, který nedávno představil složení sedmadvacetičlenné Národní rady pro sport.

„Letos plánujeme 43 zaměstnanců, příští rok 60. Má to svoji logiku, protože agentura bude vypisovat až 8500 dotačních žádostí nebo je bude vypořádávat,“ zdůvodnil Hnilička, jak se v tomto období konají výběrová řízení na zaměstnance.

„My jsme tady pro sportovní prostředí. Jsme tady pro kraje a obce, chceme s nimi komunikovat a chceme jim hlavně nabídnout dotační tituly z centrální úrovně a k tomu, abychom je včas vypsali, potřebujeme systém i lidi,“ dodal.

„Do sportovních organizací zatím nemáme žádnou kompetenci posílat peníze,“ řekl Hnilička, ale dodal, že letos má nová agentura k dispozici 86milionový rozpočet., který celý padne na provoz.

Agentura nyní pracuje na přípravě rejstříku či digitalizaci sportovního prostředí. Stávající rejstřík evidence sportovců, trenérů a sportovišť totiž podle Hniličky není v optimálním stavu. Nový úřad podléhá  kontrolám jako každý jiný úřad.

Jak říkám...„Všichni víme, co práce má ministerstvo školství, které mělo vytvořený odbor speciálně pro sport, kde bylo zhruba 25 zaměstnanců.  Sport je v naší společnosti opravdu široký,“ dodal Hnilička s tím, že vznikající úřad se bude věnovat čistě sportu.  

„My podléháme samozřejmě kontrole ministerstva financí nebo finančního úřadu, takže kontrolám podléháme tak, jako každý jiný úřad,“ reagoval Hnilička na dotaz, že  část kritiků podobě instituce vytýká například to, že její předseda je velmi obtížně odvolatelný a členy rady si může vybírat prakticky bez kontroly.

„Pokud zásadně poruším pravomoci, jsem odvolatelný. To v zákoně  samozřejmě je,“ dodal s tím, že šlo o to udržet kontinuitu, aby úřad nastavil jeden směr a sportovní prostředí ho mohlo držet.  

„Sportu ubližovalo právě časté střídání ministrů školství," uzavřel rozhovor  předseda Hnilička, když reagoval na kritiku, že je z postu obtížně odvolatelný.SportovníListy.cz rovněž napsaly:Mezi sedmadvaceti členy Národní rady pro sport je jen pět žen. Není to málo nebo je to hodně?


(ps, Interview ČT24, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)