Ester Ledecká: Že jsem vycházející sportovní hvězdička, to napsal IRozhlas.cz pěkně

Příspěvek jednoho ze sportovních reportérů Miroslava Bureše, který napsal před následnými úspěchy Ester Ledecké, by měl být v účebnici žurnalistiky. Autor se pustil kriticky do lyžařky a snowboardistky Ester Ledecké, že v průběhu olympiády omezeně komunikuje s novináři.

Ester Ledeckou Bureš ve svém příspěvku označil za vycházející sportovní hvězdičku a její chování nazval  jedním z jejích extrémů.
"Je pravda, že Ester Ledecká je extrémní osobností, spoustu věcí dělá jinak než je zvykem, chová a vyjadřuje se v různých situacích odlišně než jiní sportovci. Ano, vystupuje z davu, jede si svůj vlastní niterný diskopříběh, ale nikomu tím nechce ublížit, nad nikým neohrnuje nos, je to její cesta k dosažení sportovního úspěchu, které bezmezně věří. A nutno podotknout, že už nyní je víc než jasné, že to je pro ni správná cesta," hájí Ester Ledeckou v jiném médiu než na IRozhlas.cz, kde se rozepsal Bureš, Lubomír Ježek z Tipsportu..Ježek odmítá i Burešovo veřejné osočení, že Ester Ledecká pohrdá fanoušky, diváky, posluchači či čtenáři ... "je to nesmysl, který ukazuje, že se jeho autor neorientuje v současném světě komunikace. Je to výkřik zástupce někdejší tzv. sedmé velmoci, tedy masmedií, který si neuvědomuje, že on už není tím jediným zdrojem informací pro veřejnost. Že už není tím výhradním prostředníkem, který bude s výsadním právem určovat, co k lidem prosákne, jako tomu bývalo dříve. Anebo si to uvědomuje, ale nechce se mu smířit se stavem, kdy standardní média přestávají fungovat jako intelektuální transponder mezi vysílačem (v tomto případě sportovcem) a přijímačem (konzumentem zpráv). A že vysílači jménem Ledecká, světe div se, v určitých a pro ni důležitých chvílích pramálo záleží na věcech jako je uzávěrka novin nebo čas zpracování rozhlasového příspěvku, který má být zařazen do nejbližších zpráv."


Příznivci Ester Ledecké totiž vědí, že s nimi podle Bureše "vycházející sportovní hvězdička" komunikuje. Využívá třeba sociálních sítí, Facebooku, Instagramu, svých internetových stránek a fanouškům přináší záživné a zajímavé informace. A jako na potvoru sama. Bez mediálních prostředníků.

A proč by měl citovaný příspěvek Miroslava Bureše, jemuž se předtím  nestalo, že by se s ním skoro nikdy nebavily sportovní hvězdy, být v  učebnicích žurnalistiky? Možná proto, že na ZOH nastal předělový moment, kdy se s novináři  nechtějí bavit už  vycházející sportovní hvězdičky, třeba jen proto, že  se připravují na další závod. Nakonec to Ester Ledecké  vyšlo  i bez  informací a rozhovorů olympijskými ohni po desetiletí ošlehávaných sportovních redaktorů, kteří nepochopili, že se někdo potřebuje před závodem soustředit bez novinářů.

Je tady něco k nepochopení?  Všimli jste si, že dvojnásobná olympijská vítězka po druhém opět zlatém závodě v televizním rozhovoru  a možná i v  rozhlasovém  především děkovala všem, co ji  k medailím pomohli a drželi palce od všech členů svého týmu až po rodiče a dědečka, o kterých,   kdykoliv na ně padne řeč, mluví o nich Ester Ledecká s úctou a s pokorou vnímá i svůj sportovní výkon.  "Já  jen  jezdím z kopce dolů." 

(ps, IRozhlas.cz, SportovníListy.cz,  foto: facebook Ivany Roháčkové, ASC Dukla Praha