Blahopřejeme k devadesátinám legendární šachistky Květy Eretové

Deset zlatých, deset stříbrných a tři bronzové medaile získala ve své šachové kariéře na mistrovstvích Československa velmistryně Květa Eretová. S velkým náskokem tím vede historickou tabulku našich šachistek. Patřila k výborným světovým hráčkám – dvakrát se probojovala do turnaje kandidátek na titul mistryně světa, na šachové olympiádě v roce 1969 v Lublinu získala bronzovou individuální medaili, vyhrála mnoho mezinárodních turnajů. V anketě Šachového svazu ČR v roce 2005, kdy se volila „šachistka století“, byla Květa Eretová vyhlášena na druhém místě hned za první mistryní světa Věrou Menčíkovou.

I po skončení aktivní kariéry se Květa Eretová věnovala šachu – např. v mateřské školce v Ládví, základní škole v Belgické, šachovém klubu v Holešovicích. Teď už tři roky vede každé pondělí šachový kroužek v domě s pečovatelskou službou v Praze-Chodově.

V pátek 21. října 2016 slaví neuvěřitelných 90 let života. Šachisté ji přejí hodně zdraví, a aby jí ještě co nejdéle vydržela její obdivuhodná životní aktivita a elán.

A jaké šachové partie si jubilantka váží nejvíc? Vybrala tu, kterou sehrála v roce 1959 na turnaji kandidátek proti bývalé mistryni světa Olze Rubcovové. Dostala za ni první cenu za nejlepší partii turnaje, hlavně díky vynikající strategické hře.

Eretová - Rubcovová

1. e4 c5 2. Jf3 Jc6 3.d4 cxd4 4. Jxd4 Jf6 5. Jc3 d6 6. Sg5 e6 (Tento útok Kurta Richtera platí stále za nebezpečnou zbraň proti sicilské.) 7. Sb5 Sd7 (Tah Sb5 často hrával Aljechin, není to však běžné pokračování.) 8. Sxc6 bxc6 9. Df3 c5 (Lepší bylo 9....Vc8.) 10. e5! c x d4 11. exf6 g6 12. Je2! Vb8 13. Jd4 Vxb2 14. 0-0 Dc8 15. Vfb1! Vb8 (Černá nemůže měnit a uvolnit tak dobrovolně sloupec b - Bude to však marný boj.) 16. Vxb8 Db8 17. Db3! Dc8 (Po výměně dam černá ztrácí pěšce a7, a tak bílá obsazuje důležitý b sloupec.) 18. Vb1 e5 19. Jb5 Se6 20. Da4 Sd7 21. Dxa7 h6 22. Jc7+ Kd8 23. Se3 a černá partii vzdala, 1-0.

(ps, ŠSČR, SportovníListy.cz, foto: Šachový svaz ČR)