Autoklub ČR zve na výstavu ELIŠKA otevřené na počest slavné automobilové závodnice


Autoklub České republiky 29. října 2019 v klubovém domě otevřel výstavu ELIŠKA na počest Elišky Junkové. Den předtím byla na slavnostním večeru prezidentem republiky udělena Elišce Junkové, in memoriam, medaile Za zásluhy o stát v oblasti sportu.  Návrh na státní vyznamenání této výjimečné osobnosti našeho motorismu podal Autoklub České republiky.

Cenu na slavnostním večeru ve Vladislavském sále Pražského hradu převzal pan Vladimír Junek.

Jak říkám ...„Paní Elišce by to určitě udělalo radost a zároveň by to přijímala s velkou pokorou. Když jí někdo obdivoval, tak nad tím mávala rukou, a říkala s její vlastní skromností, že jsou mnozí, kteří  jsou lepší, jen mají tu smůlu, že se o nich neví,“ vzpomenul Vladimír Junek.

Už  v březnu 2019 při oslavách 90 let otevření klubového domu tady byla slavnostně odhalena busta Elišky Junkové.

„Její bustou jste znovu umožnili Elišce Junkové vstup do klubového domu, chodila sem nesmírně ráda,“ poděkoval tehdy Vladimír Junek.

Ve dvacátých letech minulého století byla Eliška Junková nejrychlejší ženou světa, rovnocennou soupeřkou tehdejších nejlepších jezdců. Za svoji krátkou závodní kariéru získala mezinárodní renomé, které zúročila v dalších letech. Po celý život vzorně reprezentovala svoji zemi, díky svým jazykovým schopnostem, kouzlu osobnosti a nadáním umění diplomacie rozvíjela kontakty v rámci motoristických federací, byla členkou významných mezinárodních klubů.

Návrh na státní vyznamenání podal jménem Autoklubu ČR prezident Jan Šťovíček po projednání Prezídia na jaře letošního roku. V písemném návrhu adresovanému prezidentu republiky Jan Šťovíček připomněl, že životní příběh Elišky Junkové je vzorem pro celou českou společnost.

„Stojí za to si připomínat její zásluhy o rozvoj motorismu, vlastenectví a šíření dobrého jména naší země ve světě,“ uvedl prezident Jan Šťovíček v návrhu.Na slavnostním otevření výstavy bylo připomenuto, že při předávání medailí na Pražském hradě 29. října 2019 převzali ocenění celkem tři členové Autoklubu ČR. Kromě  vyznamenání Elišce Junkové, in memoriam, medailí Za zásluhy o stát v oblasti sportu, stejnou medaili za zásluhy o stát v oblasti sportu převzal i motocrossový mistr světa a vícenásobný vítěz XGames Libor Podmol.

Jenže prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy I. stupně automobilovému konstruktérovi a vývojáři, za zásluhy o stát v oblasti hospodářské inženýru Petru Hrdličkovi, který je rovněž členem Autoklubu ČR.


Výstava ELIŠKA přibližuje život Elišky Junkové a je doplněna předměty, které jsou s ní spojeny. Expozice v salonku Grand Prix v přízemí klubového domu Autoklubu ĆR v Opletalově ulici 29 v Praze naproti pražskému hlavnímu nádraží bude veřejnosti otevřena do konce listopadu 2019 každý všední den od 9.00 do 18.00 hodin, o víkendech a ve svátcích pak od 10.00 do 20.00 hodin, vstup je zdarma.

(ps, Autoklub ČR, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)