Atletka a držitelka světového rekordu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová slaví sedmdesátku

Přesně před sedmdesáti lety 26. ledna 1951 přišla na svět jedna z největších legend českého sportu atletka Jarmila Kratochvílová. Právě na konci ledna  slaví dvojnásobná světová rekordmanka toto významné jubileum. 


Jarmila Kratochvílová je rodačkou z Golčova Jeníkova u Havlíčkova Brodu. S atletikou začínala v roce 1967, kdy jí bylo sedmnáct let. V oddíle Slavoj Čáslav si ji pod svá křídla vzal trenér Miroslav Kváč, který stál za všemi jejími atletickými úspěchy.

Prvního velkého mezinárodního úspěchu dosáhla Jarmila na halovém mistrovství Evropy v roce 1979, kde si ve Vídni doběhla na čtvrtce pro stříbrnou medaili. Její hvězda se pak naplno rozzářila v osmdesátých letech. Při své olympijské premiéře na hrách v Moskvě 1980 vybojovala v závodě na 400 metrů další stříbrnou medaili. Na halovém mistrovství Evropy se radovala čtyřikrát v řadě z titulu kontinentální šampionky. Třikrát se tak stalo na čtvrtce a jedno zlato má z dvoustovky. Svůj titul na HME v Miláně 1982 navíc ozdobila dosud platným halovým světovým rekordem na trati 400 metrů 49.59 vteřin. 

Životní sezónou pro ni byla ta v roce 1983. Krátce před mistrovstvím světa zaběhla v Mnichově světový rekord na osmistovce 1:53.28 minut. Ten zůstává i po 37 letech stále nepřekonán. Na světovém šampionátu v Helsinkách získala mistrovský double na čtvrtce i osmistovce. Finále závodu na 400 metrů opanovala v čase 47.99, což ji stále řadí na druhé místo historických světových tabulek této disciplíny za Němku Maritu Kochovou. Ke dvěma individuálním zlatům pak přidala ještě stříbro se štafetou na 4x400 metrů.

Skvělou formu chtěla potvrdit také na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1984. Tam bohužel neodcestovala, jelikož se země východního bloku rozhodly tento atletický svátek bojkotovat. Aktivní atletickou kariéru ukončila v roce 1987 krátce po světovém šampionátu v Římě, kde doběhla pátá.

Následně se začala věnovat trenérské činnosti v čáslavském atletickém oddíle, kde působí dodnes. Vychovala řadu úspěšných reprezentantek v čele s mistryní světa na 800 metrů v hale i venku Ludmilou Formanovou.

Jarmila Kratochvílová získala v průběhu své kariéry více než 20 domácích mistrovských titulů. Je národní rekordmankou na tratích od 100 do 800 metrů venku a na 200 a 400 metrů v hale. V letech 1981 a 1983 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní Československa. V roce 1982 získala ocenění nejlepší sportovkyně Evropy. V roce 2013 obdržela z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Paní Jarmile k jejímu významnému životnímu jubileu všechno nejlepší a hodně zdraví popřála celá řada médií a  sportovců včetně atletů na webu Českého atletického svazu, odkud atletce z  Čáslavi rovněž blahopřející SportovniListy.cz převzaly předchozí odstavce textu. (pj, SportovniListy.cz, Český atletický svaz, foto: Petr Skála)

Biatlon volá: Katko, vrať se!!!

28.2.2021 09:00:00

V ne příliš radostné době se poměrně velká část české populace těšila na mistrovství světa biatlonu, který v posledních letech přinášel tolik radosti a úspěchů. Bohužel, až na jeden povedený závo...