A vy jste kdo? Stela Šišková, zdá se, že nová mladá naděje českého juda

Teprve jedenáctiletou Stelu Šiškovou byste na dětském hřišti jen tak nenašli. Už nějakou dobu totiž dochází na tréninky judistického Sportovního klubu Kladno (Sítná). A medaile sbírá, kde se dá. Naposledy během prvního listopadového  víkendu na Přeborech České republiky v kategorii mladších žáků a žákyň v Mladé Boleslavi, kde pro tento rok skončila třetí a po zásluze si odnesla domů bronzovou medaili.

Stela překvapila své trenéry, rodiče, fanoušky a možná i sebe samotnou tím, že se dokázala vyrovnat s psychickou zátěží, která může být i v tomto věku značná.

Jak říkám...„Trému může mít každý a v jakémkoli věku. Pokud je tréma opravdu silná, existují techniky, jak se jí zbavit,"  řekla o trémě známá psycholožka  Magdaléna Frouzová.

V tomto věku pomůže rodina nebo trenér. V 28členné pyramidě Stela postupně porážela své soupeřky před časovým limitem na ipon. Malé zaváhání v boji o postup do finále jí nakonec vyneslo  bronzovou medaili, ale i tak je spokojená.

Tohoto umístění dosáhla přesto, že v této kategorii Stela zápasí jen necelý rok.

Dlužno dodat, že na judistických kláních už stanula na stupni vítězek v Polsku, na Slovensku, v Německu a Rakousku. Jen v prvním pololetí letošního roku nad svými soupeřkami zvítězila ve 38 zápasech a ze soutěží juda pro kladenský klub přivezla pět zlatých, šest stříbrných a čtyři bronzové medaile.

V těchto dnech se připravuje na závody ve slovenském Martině, Novim Sadu v Srbsku, v polské Varšavě a Merseburgu v Německu. Kimono si může omotat oranžovým pásem, protože je již nositelkou 4. KYU.Stela je žačkou 6. třídy 10. základní školy v Kladně. Škola ji baví a jestli jí spolužáci závidí?

„Někdy ano, ale mají mě rádi,“ řekla Stela, která  současně hraje i hokej za Hokejový klub Kladno. Jejími vzory pro judo jsou Francouz Teddy Riner a Fin Denis Zenikov. Má ráda sladké a nerada si po sobě uklízí. A na tréninku nejraději trénuje s kluky!

(bř,  Sportovní klub Judo Kladno, SportovniListy.cz, foto: Sportovní klub Judo Kladno z.s.)