Letecký akrobat Kopfstein vítězem finále v Challenger Cupu

Letecký akrobat Petr Kopfstein stal se historicky prvním mistrem světa kategorie Challenger Cup.

Jsou sporty, o kterých se tolik nepíše, ale přesto dosahují úžasných výsledků. Letecký akrobat Petr Kopfstein, který se tento rok stal členem ASC Dukla, o posledním říjnnovém víkendu na rakouském okruhu A1 Ring ve Spielbergu ovládl rozhodující finálový závod nováčků nejrychlejšího leteckého šampionátu Red Bull Air Race a stal se historicky prvním mistrem světa kategorie Challenger Cup.

Petr Kopfstein ale není prvním akrobatickým pilotem v armádní Dukle. Vojnu tady absolvoval legendární Petr Jirmus, který v letech 1983 až 1986 získal dvakrát titul absolutního mistra světa a dvakrát absolutního mistra Evropy. Od roku 1986 pilotuje Boeing 737. Působil i ve „vládní letce“ bývalého prezidenta České republiky Václava Havla.

V armádě létal na gripenech i první český pilot, který se dostal do prestižního seriálu Red Bull Air Race, Martin Šonka. V roce 2010 v něm získal dva body, poté se šampionát pro nejlepší letce světa na tři roky přerušil, aby se vrátil atraktivnější a zábavnější než formule 1. Šonka, jako jediný Čech v elitní kategorii Master Class, obsadil ve finále třetí místo a poprvé se v sérii Red Bull Air Race postavil s medailí na krku na stupně vítězů.

Úřadující mistr České republiky v akrobatickém létání kategorie Unlimited Petr Kopfstein se do prestižní soutěže dostal v roce 2014  poprvé a to do kategorie Challengers, která byla novinkou soutěžního ročníku 2014 a od kategorie Master Class se odlišuje například tím, že všichni piloti startují na naprosto identických strojích, bez možností individuálního vylepšení. Po celý letošní rok se v ní utkávalo jedenáct pečlivě vybraných pilotů, z nichž šest nejlepších poměřilo své síly o titul v rakouském finále.

Kopfstein po nejlepších časech v tréninkových letech potvrdil svou skvělou formu i v závodě a s triky mezi pylony popírajícími zákony fyziky si suverénně doletěl pro prvenství ve Spielbergu, čímž se stal celkovým vítězem kategorie Challengers.

„V prvních závodech jsem se hodně učil. Snažil jsem se hlavně létat čistě a bezpečně. Nabral jsem zkušenosti, které se mi teď povedlo prodat. Ve finále v Rakousku jsem už v tréninku našel ideální linii, jak v trati létat a zaměřil jsem se na to, abych ji dokázal udržet a měl čistou hlavu,“ popisuje mistr mezi nováčky sezony, kterému hned po závodu gratuloval i ministr financí Andrej Babiš.

„Jsem nadšený. Děkuji všem za podporu na této cestě, byl to nádherný pocit slyšet českou hymnu,“ napsal na svých facebookových stránkách šťastný Petr Kopfstein, který si logo Dukly přidal nejen na kombinézu ale i trup letounu Extra 330 SC.

Umístění obou českých pilotů jednoznačně ukázalo, že oba patří mezi světovou špičku a i díky jejich umístění by měla Česká republika v budoucnu určovat směr akrobatického vývoje.

(ps, Sportovnílisty.cz, foto: Armáda ČR)