Komu nechybí pevná půda pod nohama

Aeroklub České republiky  sdružuje různé zájmové technické obory, z nichž mnohé nejsou tak masové a obvyklé jako třeba atletika, fotbal nebo hokej. Patří sem třeba parašutismus. Pro laiky je to krásný pohled, když  na pozadí modré oblohy plují k zemi bílé nebo různobarevné kupole a je pro nás také nepochopitelné, že se při soutěžích musí z výšky, ze které se snášejí, trefit přímo do terče umístěného na zemi, jehož střed je velký asi jako pětikoruna.

 

Ti, kdo nechtějí skákat z letadla z velké výšky, ale přesto se chtějí vznášet vysoko nad zemí se věnují paraglidingu. Tento poměrně nový sport zaujal u nás mnoho lidí a tak za teplých  a jasných dní můžeme vidět odvážlivce vznášející se na barevném křídele, se kterým odstartovali z některé stráně nebo vysokého kopce. Princip paraglidingu je podobný jako při pouštění draka. Je třeba šikovně  nabrat pod sebe vzduch a potom už jen využívat vzdušné proudy, pomocích kterých paraglidista vystoupá do výšky a může provádět různé manévry.

 

Aeroklub ČR provozuje také plachtění, motorové létání  a leteckou akrobacii. Prostě všechny sporty, při kterých chybí pevná půda pod nohama  a adrenalin v těle stoupá. I když ti, kdo tyto sporty provozují tvrdí, že na nich nic adrenalinového nevidí. Podle nich je to něco zcela normálního skákat do prázdného prostoru pod sebou nebo poletovat vysoko nad zemí, čí dokonce provádět akrobatické prvky v letadle.

 

A přestože bychom očekávali, že parašutiusmus nebo letecká akrtobacie je doménou mužů, opak je pravdou. Ženy mají v tomto sportu stejné postavení jako muži a v mnohém je i předčí, což je ostatně vidět na výkonech v domácích i mezinárodních závodech.

 

Foto © Depositphotos.com/germanskydiver