Kdo to kdy viděl, aby čeští fotbalisté ve 130 vteřině vedli 2:0. Stalo se 24. března 2023 v Praze ... Česko - Polsko 3:1

Český národní fotbalový tým úžasným způsobem se vřítil do nového kvalifikačního cyklu o postup na EURO 2024, když v pátek 24. března 2023 večer v Praze v Edenu porazil Polsko 3:1.

Utkání bylo záhodno sledovat už od prvních odehraných vteřin. Hned v první minutě se totiž český tým dostal k autovému vhazování, kterého se zhostil  uzdravený Vladimír Coufal, když  poslal dlouhý aut do vápna, kam si naběhl Ladislav Krejčí a svým prvním gólem v národním týmu poslal české mužstvo do rychlého vedení. Gól Ladislava Krejčího po 27 vteřinách se tak stal nejrychlejším gólem národního týmu od roku 1993.

Jenže to nebylo všechno, protože ve třetí minutě to bylo už vedení  o dvě branky. Jak k tomu došlo? David Jurásek naservíroval nádherný centr z levé strany před branku a Tomáš Čvančara se trefil   míčem přímo do sítě, což znamenalo pro Juráska, že  si připsal při premiéře okamžitě ve třetí minutě běhání po hřišti asistenci a Čvančara dokonce gól.

Hra se po gólové smršti vyrovnala a tak se mohl vytáhnout i český brankář Pavlenka, který udržoval čisté konto české reprezentace svými zákroky, kterými mařil snahu polských fotbalistů o vstřelení kontaktní branky.

Po změně stran v 64. minutě však  přidali čeští fotbalisté ještě  třetí branku. Byli u toho  Alex Král, který  kopl míč  po zemi ideálně  do míst, kam  si naběhl Jan Kuchta a další sparťanský útočník tak  prostřelil polského brankáře.

Až tři minuty před koncem se podařilo polským fotbalistům snížit  stav skóre, když se tečovanou střelou zblízka prosadil Szymanski. Bylo překvapivé, že se z této branky ani moc příznivci hostujícího týmu v hledišti a fotbalisté Polska moc neradovali.  Důležité však bylo, že čeští fotbalisté potěšili ty své fanoušky, když takto úžasně vstoupili   do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy.

Trocha historie nikoho nezabije...

Českých fotbalových reprezentantů, kteří se v samostatné historii trefili už ve druhé minutě, je několik.  Povedlo se to třeba Vladimíru Šmicerovi v roce 2002 při výhře 5:0 nad tehdejší Jugoslávií.
Ovšem v dubnu 2003 Tomáši Rosickému při vítězství 4:0 nad Tureckem se povedlo dát také včasnou branku a to samé i v říjnu 2007 Liboru Sionkovi při triumfu 3:0 v Německu a Michalu Kadlecovi z penalty v roce 2013 v Litvě, kterou národní celek porazil 4:1.

Ovšem situaci, kdy se reprezentaci  podařilo dát dvě branky během úvodních tří minut, tu diváci  poprvé uviděli až v pátek 24. března 2023 v Praze v Edenu.

Tuto raritu v čase 2:10 zařídil  Tomáš Čvančara, když  zvýšil na 2:0. Pro historické souvislosti uveďme, že dva góly předtím vstřelil český národní tým  v úvodních šesti minutách při výhře 2:1 nad Řeckem na evropském šampionátu 2012 v Polsku.

Dvougólový rekord dosažený českou reprezentací  asi během kratší doby než  tří minut jen tak nikdo nedokáže překonat a to ani s takovými soupeři jako jsou v plánu s nimi hrát třeba s Faerskými ostrovy.

Kvalifikace ME - skupina E

Česko - Polsko 3:1 (2:0)

Branky: 1. Krejčí, 3. Čvančara, 64. Kuchta - 87. Szymanski * ŽK: Souček, Brabec * Rozhodčí: Sidiropoulos - Kostaras, Dimitriadis (všichni Řecko) * Diváci: 19.045.

Česko: Pavlenka - Holeš, Brabec, Ladislav Krejčí II - Coufal (71. Douděra), Král, Souček, D. Jurásek (89. Zelený) - Hložek (89. Černý) - Čvančara (65. Chytil), Kuchta (71. Barák).

Polsko: Szczesny - Cash (9. Gumny), Bednarek, Kiwior, Karbownik (46. Skóraš) - Linetty (77. D. Szymaňski), Bielik (46. Šwiderski) - S. Szymaňski (65. Zalewski), Zieliňski, Frankowski - Lewandowski.

(Petr Skála s využitím zprávy z webu fotbal.cz pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)