Kde vlastně začíná historie paraglidingu?

Dnes se v historii sportu podíváme na paragliding. Začalo to poměrně pozdě – až v roce 1952. Tehdy jakýsi Domino Jalbert jakoby vynalezl kluzáky. V povědomí světa je paragliding řekněme od roku 1980.

Pořád jsme se však ještě nedostali k tomu, o co vlastně jde. Tak předně je to letecký sport, který by se dal nazvat i jako adrenalinový. Může se startovat dvěma způsoby – z roviny pomocí vlečného zařízení nebo z kopce rozběhem.

Samozřejmě, že to chce jisté zkušenosti. Pokud má člověk, neboli pilot, už dostatek nalétaných hodin, může klidně plachtit jen pomocí větrných proudů, nicméně tak jako tak je to riskantní. Aby se člověk mohl věnovat paraglidingu, musí mít minimálně základní výcvik. Když se ještě vrátíme k historii, tak pokud by někoho zajímalo, ze které země vlastně paragliding vzešel, tak podle jména Jalbert by někomu mohlo připadat, že z Francie, ale to by byla chyba.

Jalbert totiž pocházel z Kanady. Pochopitelně, už zmíněné kluzáky během let procházely určitým vývojem až do té fáze, kde jsou nyní. Mnoho inženýrů vylepšovalo kluzáky a nebylo to vůbec nic jednoduchého, protože jim byly z různých stran házeny klacky pod nohy, jak se říká. Vůbec první neoficiální světové mistrovství se konalo v roce 1987 ve Švýcarsku, ale o dva roky později už to bylo klasicky.

 

Foto © Depositphotos.com/ aluha123