Kateřina Razýmová si na desítce ve Val Müstair doběhla pro čtrnácté místo

České reprezentaci v běžeckém lyžování se zatím na Tour de Ski daří. V distančním závodě na 10 km klasicky s hromadným startem si velmi dobře vedla Kateřina Razýmová, která obsadila 14. místo. Ve švýcarském Val Müstair zvítězila v sobotu 2. ledna 2021 Švédka Lin Svahnová.

Na závodnice tentokrát čekal ve Val Müstair okruh o délce 2,5 km, který absolvovaly čtyřikrát. Kateřina Razýmová vstupovala do závodu se startovním číslem 26. Velmi rychle se ale začala posouvat výsledkovou listinou vzhůru. Po prvním okruhu už byla šestnáctá. Ve druhém okruhu se na čele oddělila silná desetičlenná skupina, která se pak v dalších kilometrech redukovala. Kateřina Razýmová se jí po celý závod držela na dohled, rozestup jí ale nedával šance na další výrazné zlepšení. I v polovině závodu proto byla šestnáctá.

Do posledního okruhu ovšem vjížděla ve skupince bojující o 12. pozici. Cílem nakonec projela jako čtrnáctá se ztrátou 24,7 vteřiny na vítěznou Švédku. V průběžném pořadí Tour de Ski jí patří 16. místo se ztrátou 1:37.

„Jsem tak napůl spokojená. Myslím, že výkonnostně jsem měla na lepší umístění, protože lyže byly skvěle připravené na stoupání, ale ve sjezdech jsem byla trochu pomalejší, což mě v té konkurenci možná stálo nějaké místo. Nicméně se ztrátou na čelo jsem spokojená, pozice do dalších závodů je dobrá a také je dobré vědět, že na to výkonnostně mám,“ řekla Kateřina Razýmová.

Druhou Češkou výsledkové listiny je Petra Nováková, která šla do závodu s číslem 37. A na jemu blízkých pozicích se také pohybovala v průběhu celého závodu. Po druhém okruhu se dokázala posunout na 33. příčku, cílem ale proběhla jako 39. se ztrátou 2:12,8.

„Dneska pro mě bylo nejtěžší zkusit se probojovat po startu dopředu, protože startovat skoro se čtyřicítkou závod na 10 km není velká výhra. Myslím, že lyže do kopce jsem měla super. Ve třetím a ve čtvrtém kole se ten odraz hodně hodil, akorát z kopce to nebylo nejrychlejší, tam se přede mě dostávalo hodně závodnic. Snažila jsem se, ale nebyl to nejlepší výsledek, takže spokojená být nemůžu. Teď si musím hlavně odpočinout a soustředit se na zítřejší stíhačku, kde se snad zase posunu dopředu,“ uvedla Petra Nováková.

S nejnižším startovním číslem z českých reprezentantek (16) vlétla na trať ve Val Müstair Kateřina Janatová, která při včerejším sprintu postoupila do čtvrtfinále. V prvním okruhu, kdy se celé startovní pole drželo pohromadě, byla stále součástí nejlepší dvacítky. Ve druhém okruhu ale propadla na 38. místo a cílem projela jako padesátá se ztrátou 3:05,9.

Svou reprezentační kolegyni dokázala předběhnout také Petra Hynčicová. Ta v průběhu závodu mírně vylepšovala své postavení ze startu, na který se postavila s číslem 55. Nakonec projela cílem jako 49. se ztrátou 3:02,5.