Jiří Prskavec zhypnotizoval davy v Praze v Troji a obhájil celkové prvenství ve SP

[ title]
Vrcholem slalomářského víkendu na Světovém poháru v Praze bylo jednoznačně finále kajakářů. Hned tři české lodě chtěly před zaplněnými tribunami bojovat o cenné kovy. Excelentní jízdou si pro prvenství a obhajobu celkového titulu ve Světovém poháru dojel Jiří Prskavec. Stříbro v neděli (8. září) pro Víta Přindiše, třetího závodníka v letošním celkovém hodnocení.

SportovníListy.cz byly na místě děje...

Úvodní čas 98.63 s včetně dvou trestných vteřin nasadil Polák Dariusz Popiela. Když však vyrazil na trať Vavřinec Hradilek, hned od prvního mezičasu přepisoval tabulky. Na prvním mezičase byl rychlejší o vteřinu, na druhém už náskok zvýšil na další tři. V cíli pak měl skoro o 8 vteřin lepší čas než polský kajakář. Čas 93:00 s znamenal jednoznačně průběžné vedení. Pak ovšem přišlo dlouhé přezkoumání sporného průjezdu protivodné branky č. 21 a Hradilek nakonec vyfasoval 50 trestných vteřin.

Jak říkám...„Jel jsem na riziko, ale byl jsem přesvědčený, že jsem bránu viděl takhle a že tyčka musela jít asi před mojí bradou. Ale je to sport, strašně mě to mrzí. Prostě je to na hovno,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi zklamaný Vavřinec Hradilek, který se nakonec propadl pořadím až na deváté místo.

Nový vedoucí čas v hodnotě 94.82 s poté nastavil Slovinec Peter Kauzer, byl však zatěžkán dvěma trestnými vteřinami. Ale dlouho se na pozici vedoucího závodníka neohřál. Do vln se totiž pustil Vít Přindiš, který předvedl neskutečnou řež v brankách. Důležité bylo, že zajel čistě a stáhl čas na 93.20 sekund.

Vyloženě nepovedený závod prožil Brit Joseph Clarke. První šťouchy nabral na brankách 3 a 4, poté přidal ještě další čtyři doteky a bylo jasné, že s dvanácti trestnými vteřinami nemůže pomýšlet na dobré umístění.

Francouz Boris Neveu se snažil, seč mohl, ale i když jel rovněž bezchybně, na Čecha ani on nestačil. Na startu zbývali poslední dva závodníci. Jiří Prskavec vlétl na trať ve velkém stylu, a pokud si v semifinále dovolil pár metrů vypustit, tady jel na tisíc procent. Předvedl úžasnou a dravou jízdu, a když projel cílem, jeho čas byl o 2,53 vteřin lepší než Přindišův. Dvě české medaile byly jisté.

Poslední na trať vyjel Ital Giovanni De Gennaro. Nebyl to ale povedený výkon. Dva trestné doteky přišly už v prvních brankách, další dva přidal v samém závěru trati a skončil nakonec sedmý.

Vítězem soutěže kajakářů se stal Jiří Prskavec, který tak zároveň obhájil i celkové prvenství v žebříčku Světového poháru.


Jak říkám...„Po dvou letech jsem tady prolomil smůlu, kdy se mi nedařilo vyhrávat žádné velké závody. Končil jsem na druhých a třetích místech a opravdu už to chtělo tu jedničku. Jsem strašně rád, že se mi to povedlo zrovna tady, kde to shodou okolností bylo i to poslední vítězství v letošním celkovém hodnocení,“ poznamenal Jiří Prskavec.

„Na trati jsem dnes nechal úplné maximum, co jsem měl. Dole jsem byl úplně kožený. Dlouho se mi nestalo, že bych dojížděl poslední brány s tím, že nemám v rukách žádnou energii. Naštěstí to bylo dobré, diváci ale obrovsky pomohli, ten jejich hukot mě nenechal odpočinout a naopak mi dodal ještě energii do žil. Čeká mě teď ještě závod v extrémním slalomu, ale ten hlavní úkol pro tento víkend jsem si splnil. Myslím, že jsem tu předvedl hodně kvalitní jízdy. Jsem moc  rád, že jsem doma ukázal, že čeští kajakáři patří k nejlepším na světě. A kdyby Vávra nedostal pa desátku, byli bychom na stupních všichni tři, to by bylo takové trojské Nagano,“ řekl Vít Přindiš, který  vybojoval stříbro.

„Nebyla to moje nejlepší jízda, ale s bronzem jsem spokojený. Je to moje druhá medaile v letošním Světovém poháru. O to víc si jí cením, že je právě z Prahy, protože domácí závodníci jsou neskuteční. Závody jsem si užil, vždy je pro mě čest zajezdit si na pražské trati,“ řekl Francouz Boris Neveu, který vybojoval v Troji  bronz.

 
        Praha 8. září 2019Finálové závody SP ve vodním slalomu

Muži K1: 1. Prskavec 90,67 (0 trestných sekund), 2. Přindiš (oba Česko) -2,53 (0), 3. Neveu (Francie) -3,51 (0), ...9. Hradilek (Česko) -52,33 (50).
Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Prskavec 319, 2. Kauzer (Slovinsko) 266, 3. Přindiš 262, ...8. Hradilek 188.

(Kanoe.cz, ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)