Inženýr, absolvent Českého vysokého učení technického Vít Přindiš je mistrem světa

Kajakář Vít Přindiš se stal mistrem světa na slavné slalomové dráze Eiskanal  v Augsburgu, kde se pádlovalo už před padesáti lety pod vlajkou s pěti kruhy.  Český favorit Jiří Prskavec  ve finále inkasoval 4 trestné vteřiny za doteky branek a skončil až pátý, ale po finálovém závodě mužů  se přeci jenom hrála česká hymna.

Mistrem světa se stal inženýr, absolvent  Českého vysokého učení technického Vít Přindiš. V upozornění na ukončené vzdělání mistra světa nehledejte nic jiného, než splnění očekávání  autora článku, že se  temto článek dostane na webu slavné vysoké školy do rubriky: Zprávy z médií. Jinak z  kajakářek do finále se nedokázala probojovat  ani jedna česká závodnice  a to ani Antonie Galušková, která také studuje na ČVUT v Praze, konkrétně na Dopravní fakultě. 

Jak říkám...

„Je to nejkrásnější pocit v kariéře. Protože je hodně vydřený. Ne že by ostatní nebyly, ale já jsem si po neúspěchu kvalifikace do Tokia řekl, že to bude můj cíl. Loni jsem byl v parádní formě na MS v Bratislavě a tam mi to ve finále uteklo na předposlední bráně a byl jsem z toho velmi  zklamaný, protože jsem se cítil skvěle. Tohle je pro mě velké zadostiučinění, že jsem konečně na mistrovství světa na tom nejvyšším stupínku a ten závod je můj,“ popsal novopečený šampion Přindiš, který stříbrnému Giovannimu de Gennarovi z Itálie ujel o 0,71 vteřiny a třetímu  loňskému  vítězovi  Francouzovi  Borisovi  Neveuovi o 0,97 vteřiny. 

„Konečně nejsem ta černá ovce, která by nebyla mistrem světa v individuálním závodě,“ vtipkoval v cíli ještě  Přindiš už s medailí na krku s narážkou na české úspěchy  z posledních osmi šampionátů, z kterých čeští kajakáři získali pět zlatých medailí.

„Takže jsem kluky dorovnal a teď mám samozřejmě motivaci ještě trumfnout Jířu. Já si teď užívám to, co jsem dokázal. Věnoval jsem tomu maximum času, všechno, co jsem dělal. Šetřil jsem se na to. Někteří mi dokonce vyčítali, že ani nevycházím z pokoje, ale já jsem chtěl předvést, co jsem potřeboval. Soustředil jsem se na to a jsem rád, že se to povedlo. Že jsem se nenechal strhnout tou atmosférou a předvedl jsem jízdu, kterou jsem chtěl,“ okomentoval úžasný výsledek ve své kariéře Vít Přindiš. .

Favorit závodu olympijský vítěz této disciplíny Jiří Prskavec předvedl ve finále závodu nejrychlejší čas, ale čtyři  trestné vteřiny ho odsunuly za medailové příčky na páté  místo.

Jak říkám...

„Se svým výkonem na MS jsem asi – s odstupem času budu – spokojený. Nicméně teď to trošku bolí. Do toho finále jsem se probojoval, a to jsem měl velkou smůlu na vodu. Takže jsem věděl, že tam je velká rezerva a moc mě mrzí, že v tom finále jsem dokázal převést na těch těžkých pasážích výkon, který jsem chtěl, myslím si, že jsem jel velice dobře a vlastně udělal jsem dvě  chyby na brankách, které bych rozhodně nezařadil mezi ty nejtěžší, nezařadil bych je ani mezi těžší. Vlastně byly relativně lehké a já jsem se v obou z nich dotkl, přičemž ještě v té poslední jsem nechal nějaký čas,“ popsal nešťastné chyby ve finálové jízdě Jiří Prskavec.  

Ani jedna z českých kajakářek se do finále mistrovství světa probojovat nedokázala. Antonie Galušková skončila sedmnáctá, Tereza Fišerová „nasbírala“ na trati 54 trestných vteřin a skončila až devětadvacátá. Mezi ženami dnes kralovala domácí Richarda Funk, která obhájila titul šampionky z roku 2021. Druhá skončila Australanka Jessica Fox a třetí další Němka Elena Lilik. 


Augsburg (Německo)  30. červenec 2022


    Vodní slalom                                                                                      

Mistrovství světa ve vodním slalomu

Finále K1 ženy: 1. Funková (Německo) 101,14 (0 tr. sekund), 2. J. Foxová (Austrálie) -1,31 (0), 3. Liliková (Německo) -2,85 (2), ...v semifinále 17. A. Galušková, 29. Fišerová, Valíková (všechny Česko) vyřazena v kvalifikaci.

Finále K1 muži: 1. Přindiš (Česko) 94,78 (0 tr. sekund), 2. De Gennaro (Itálie) -0,71 (0), 3. Neveu (Francie) -0,97 (0), ...5. Prskavec -3,45 (4), v semifinále 21. Tunka (oba Česko).

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.

(Petr Skála podle tiskové zprávy na Kanoe.cz pro SportovníListy.cz, foto: Iva Roháčková)

Marek Prchal posiluje Slavii

5.2.2023 09:00:00

Deset let byl Marek Prchal spojován s volebními úspěchy Andreje Babiše, kterému k dominanci na české politické scéně výrazně dopomohla právě marketingová podpora manžela autorky populárních kuchař...