Horkovzdušné balony zažívají nový boom

I když by se mohlo zdát, že s přílivem nových tehnických vynálezů ztratí balonové létání na své atraktivnosti, nezájem o ně trval jen chvilku a nyní se zase vrací v plné slávě.Romantika bude lidstvo provázet stále a nic na tom nezmění nejnovější technické vynálezy, které nás všude dopraví bezpečně a nadzvukovou rychlostí. Stále mezi námi budou lidé, kteří se chtějí na svět podívat z výšky, ale pěkně pomalu, romanticky a v pohodě, i když se někdy může stát, že nepřistanou právě tam, kde si to naplánovali.

 
První horkovzdušný balon se vznesl k nebi už 5. června 1783. Pokus podnikli bratři Montgolfierové a pokusnými pasažéry se stali ovce, kohout a kachna.Úspěchem celého letu se jim podařilo přesvědčit lidstvo, že se těchto pokusů nemusí bát a balonové létání se začalo rozvíjet. Přesto ne každý let skončil dobře, balony se vyráběly z hořlavých materiálů a hra s otevřeným ohněm se jim leckdy nevyplatila.

 

Nyní jsou lety mnohem bezpečnější, pracuje se s nehořlavými obaly a také hořáky na výrobu horkého vzduchu jsou mnohem bezpečněji konstruované. Nejvíce horkovzdušných balonů se vyrábí v Evropě, ve které se také kromě rekreačních letů balony používají hlavně z reklamních důvodů. On se za nimi totiž otočí každý.

 

Foto © Depositphotos.com/Violin