Házenkářkou roku 2018 Česka je Iveta Luzumová, nejlepším házenkářem Martin Galia

[ title]
Iveta Luzumová setrvá na trůnu pro nejlepší českou házenkářku. Házenkářka roku 2017 obhájila svůj titul i v roce 2018. Nejlepším házenkářem za rok 2018 byl zvolen Martin Galia.

Nejlepšími házenkářem a házenkářkou roku 2018 jsou Martin Galia a Iveta Luzumová. Házenkářští experti, trenéři nejvyšších českých házenkářských soutěží a členové reprezentačních komisí o tom rozhodli svým hlasováním v květnu letošního roku. Výsledky ankety byly oznámeny ve slavnostním programu kvalifikačního utkání mužů o postup na EHF EURO 2020 16. června v Ostravar Areně v Ostravě před kulisou 5 521 diváků.

Iveta Luzumová získává titul Házenkářky roku podruhé v řadě, ve své kariéře celkově již počtvrté. Kromě roku 2017 zvítězila ještě v letech 2013 a 2011. Navíc letos obhájila i titul pro nejlepší hráčku německé Bundesligy.

Martin Galia střídá na trůnu Tomáše Babáka, vítěze loňského ročníku hlasování. Pro Galiu je to druhé vítězství v anketě v kariéře, titul získává po dlouhých dvanácti letech. Házenkářem roku byl vyhlášen v roce 2006. Poté dalších osm let vládl anketě Filip Jícha, kterého v roce 2016 vystřídal brankář Petr Štochl.

Jak říkám ..."Moc děkuji za ocenění Házenkářka roku. Velmi si to vážím, je to pro mě velká čest. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že bych tuto anketu mohla vyhrát už počtvrté! Děkuji proto všem, kteří pro mě hlasovali, a především děkuji fanouškům za podporu našeho týmu. Mužům gratuluji k postupu na EURO," poděkovala z videa Iveta Luzumová, která se vyhlášení nemohla zúčastnit.

"Moc si vážím toho, že jsem dostal takovéto ocenění. Není to pro mě jednoduché. Děkuji lidem, kteří mě zvolili, trenérům, týmu, ve kterém se cítím velmi dobře. Děkuji rodině, protože bez zázemí, které mám, bych nemohl dnes hrát tak, jak hraji. Děkuji rodičům, které už nemám. Budu muset přehodnotit to, co jsem chtěl dnes… Dnes jsem to chtěl definitivně ukončit, ale nechám si čas na rozmyšlenou," uvedl v emocích po utkání Martin Galia.

Ve slavnostním programu si ocenění převzaly i nejvýraznější mladé Talenty letošní sezóny. Mezi mladými házenkáři byl členy Reprezentační komise ČSH jako nejvýraznější talent zvolen brankář HC Zubří Šimon Mizera, jeden z nejvýraznějších brankářských talentů posledních let a člen reprezentačního výběru juniorů a širšího kádru mužů. Nejtalentovanější mladou házenkářkou této sezóny byla zvolena Eliška Desortová, opora Sokola Poruba a sedmá nejlepší střelkyně MOL ligy.

Oceněny byly i nejvýraznější postavy nejvyšších domácích soutěží. Hlasováním tentokrát rozhodovala házenkářská veřejnost, nominační předvýběr provedli opět členové Reprezentačních komisí. Hráčkou MOL ligy sezóny 2018/2019 byla veřejným hlasováním zvolena Sára Kovářová, hráčka DHK Baník Most. Uspěla proti další dvojici nominovaných spoluhráčce z Mostu Janě Šustkové a slávistce Tereze Pokorné.

V kategorii Hráč STRABAG Rail Extraligy 2018/2019 byli nominování karvinští hráči Michal Brůna a Jan Užek, s nimi dále plzeňský kanonýr Jan Stehlík. Hlasující pak rozhodli, že si titul pro nejlepšího hráče soutěže nejvíce zaslouží zkušený Michal Brůna.

Fanoušci rozhodovali také o tom, kdo byl v letošní sezóně nejvýraznější osobností, motivátorem a hnacím motorem svého týmu.

V kategorii Osobnost MOL ligy 2018/2019 byli nominování trenér Mostu Peter Dávid, zkušená Hana Kvášová, která hájila barvy Písku a slávistka Eliška Jačková. V hlasování byl pak nejúspěšnější trenér mistrovského Baníku Peter Dávid.

V nominaci ankety Osobnost STRABAG Rail Extraligy 2018/2019 pak rovněž figurovali Michal Brůna a Jan Stehlík, trojici doplnil dukelský brankář Tomáš Petržala. V hlasování pak opět zvítězil Michal Brůna, tahoun karvinského Baníku.Představujeme Talenty roku 2018/2019Talent sezóny 2018/2019 – muži: Šimon Mizera (nar. 2000)
Brankář HC Zubří, jeden z největších brankářských talentů posledních let. Odchovanec zuberské házené v letošní sezóně dopomohl týmu staršího dorostu Zubří k bronzovým medailím v 1. lize staršího dorostu, hájil branku prvoligové Bystřice pod Hostýnem i extraligového HC ROBE Zubří. Je členem reprezentačního výběru dorostenců a rovněž členem širšího reprezentačního výběru mužů.

Talent sezóny 2018/2019 – ženy: Eliška Desortová (nar. 2000)
Kanonýrka Sokola Porubas házenou začínala v Hlučíně, aktuálním působištěm je Sokol Poruba. V letošní sezóně nastupovala v porubském A týmu v MOL lize a v Českém poháru, na podzim naskočila i do zápasů 1. ligy starších dorostenek a 2. ligy žen. V MOL lize patřila k nejvýraznějším střelkyním ročníku, se 138 nastřílenými brankami je 7. nejlepší střelkyní soutěže a nejproduktivnější kanonýrkou Sokola Poruba., bronzového týmu české části nejvyšší ženské soutěže. Je rovněž členkou juniorského reprezentačního výběru.

(Českáhazena, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)