Házenkáři Dukly v Evropském poháru zdolali Kragujevac. Dukla – Radnički 31:29

S dvougólovým náskokem z domácího utkání z 1. kola Evropského poháru si do odvety povezou házenkáři Dukly Praha do Srbska. Pražané na domácí půdě po vyrovnaném boji porazili  houževnatý srbský celek Radnički Kragujevac 31:29. Český tým vedený trenérem Tonarem dokázal v závěru strhnout vedení na svou stranu i přesto, že ještě ve 48. minutě po červené kartě předčasně přišel o Davida Šůstka, který do té doby soupeři nastřílel 9 branek. Ve prospěch Dukly nakonec podle zprávy uvedené na klubovém webu rozhodl především kolektivní výkon a rychlá házená po celou dobu utkání. Díky ní mohli v sobotu 10. září 2022 v Praze v Edenu Pražané těžit ze své lepší fyzické kondice v porovnání se soupeřem.

Kragujevac  Duklu hned v úvodu utkání zaskočil a tak  už v 8. minutě za stavu 3:6 si Pražané   vyžádali oddechový čas.  Převahu soupeře se  Dukle podařilo prolomit až v úseku kolem 25. minuty, kdy konečně zlepšila obranu a začala dostávat spojky Kragujevace pod tlak. Zároveň se projevila horší fyzická kondice Srbů, kteří od začátku utkání museli čelit rychlé dukelské házené, a v závěru první půle postupně přestávali tempu Dukly stačit. Výsledkem bylo vyrovnání na 13:13 a do šaten hráči odcházeli za nerozhodného stavu 14:14.

Pak už přišla na řadu druhá půle pohárového zápasu, v níž byla  k vidění bojovná a zároveň vyrovnaná házená. Dukla se ke konci utkání vypořádala i s nepříjemným momentem, kdy ve 48. minutě musel po přímé červené kartě předčasně odebrat do šaten David Šůstek. Do té doby devítigólového střelce ale dokázali ve skórování skvěle napodobit spoluhráči v čele s Martinem Rakouským. Napínavá přetahovaná o výsledek pokračovala až do samotného konce utkání. V něm byla nakonec úspěšnější Dukla, která zásluhou  závěrečným gólům Hlinky s Rumianem a důležitému zákroku brankáře Tomáše Petržaly nakonec zvítězila 31:29.

Odveta 1. kola Evropského poháru mezi Duklou Praha a Radnički Kragujevac se odehraje v sobotu 17. září 2022 od 19:00 hodin v Srbsku. Úspěšnější z obou celků ve druhém kole pak vyzve lucemburský celek Handball Esch.

„První domácí zápas v Evropském poháru pro nás byl ošemetný i s ohledem na obtížné získávání informací o soupeři. Nemyslím si ale, že by nás Kragujevac něčím zaskočil. Bohužel jsme však nedokázali zopakovat náš výkon z extraligy proti Frýdku-Místku, kde jsme měli mnohem lepší obranu. V ní nám to dnes skřípalo. Potřebujeme více agresivity, obzvlášť proti soupeřům, kteří mají tři spojky s dobrou střelou z dálky, jako měl dnes Kragujevac. Výhra o dvě branky v dnešní házené pro odvetu zas tolik neznamená, ale určitě ji bereme. Za týden se pojedeme do Srbska poprat o postup s tím, že se začíná zase od nuly. Mezím nás ale ještě čeká v extralize utkání s Novým Veselím. Věřím, že nám pomůže k tomu, abychom se v obraně zase našli a zlepšili se," napsal komentář k utkání trenér HC Dukla Praha Michal Tonar.

Praha - Eden 10. září 2022

Házená

EHF European Cup Men 2022/2023 - 1. kolo

HC Dukla Praha (Česko) – SPD Radnički Kragujevac (Srbsko)  31:29 (14:14)

Sestava a branky HC Dukla Praha: Petržala, Votava – Zelenka 3, Vojtela, Sviták, Březina F. 1, Bolehovský, Rumian 2, Krušberský 4, Dokoupil 2, Křístek, Rakouský J., Hlinka 4, Moravčík, Rakouský M. 6, Šůstek 9

Sestava a branky SPD Radnički Kragujevac:  Zlatanović, Ivanović, Jovanović – Maljević, Grubor 8, Stanislavljević, Prodanović 5, Mutavdzić 3, Mojsilović, Kasalović 2, Barudzić 6, Knezević 1, Utvić, Đjerić 3, Stanojev 1, Vasiljević

Sedmimetrové hody: 4/3 – 2/0 *  Vyloučení:  3 (přímá ČK David Šůstek) – 6 *  Rozhodčí: Geraets R., Geraets P. (Nizozemsko)

(Petr Skála podle hcduklapraha.cz pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)