Handicapovaným sportovcem roku 2021 je para lukostřelec David Drahonínský

Tradiční anketa o nejlepší handicapované sportovce Česka 2021 poznala své vítěze. Do konečných výsledků se nejvýrazněji promítly Letní paralympijské hry v Tokiu v roce 2021. Vítězem ankety  se stal dvojnásobný medailista z her v Japonsku – para lukostřelec David Drahonínský. Druhé místo v kategorii TOP 10 obsadil boccista Adam Peška, třetí skončila další para lukostřelkyně Šárka Musilová. Do Síně slávy Českého paralympijského výboru byl uveden cyklista Jiří Ježek. Galavečer se uskutečnil v kongresovém sále pražského Top Hotelu ve čtvrtek 24. března 2022.

Zkušený paralympijský reprezentant a sběratel cenných kovů z vrcholových světových akcí se dočkal premiérového vítězství v kategorii jednotlivců v anketě Nejlepší handicapovaný sportovec roku. Para lukostřelec David Drahonínský si hlasy vysloužil především díky svým výkonům na poslední paralympiádě v Tokiu, kde vybojoval hned dvě medaile – zlato v jednotlivcích a stříbro v týmech společně s Šárkou Musilovou. Devětatřicetiletý sportovec se bohužel nemohl osobně zúčastnit slavnostního vyhlášení, cenu za něj převzal předseda Českého lukostřeleckého svazu Zdeněk Horáček.

I druhé a třetí místo obsadili medailisté z Japonska. Boccista Adam Peška vyhrál v Tokiu turnaj jednotlivců a v rámci hlasování ankety zaostal za Davidem Drahonínským o pouhé dva body. Peška kromě druhého místa v TOP 10 zvítězil v kategorii Objev roku. Bronzovou příčku obsadil plavec Arnošt Petráček, který se na paralympiádě blýskl stříbrnou medailí na znakové padesátce. Peška s Petráčkem převzali ocenění z rukou českých olympioniků Kristýny Horské, respektive Jiřího Prskavce.

V dalších kategoriích triumfovali opět David Drahonínský se Šárkou Musilovou – společně ovládli hlasování o Kolektiv roku. Až za lukostřelci se umístila para hokejová reprezentace a beachvolejbalové duo neslyšících Žídek-Bambas. Mezi juniory došlo k dělbě prvního místa – zvítězil jak plavec Jonáš Kešnar, tak neslyšící tenista Jaroslav Šmédek. Mezi dívkami triumfovala plavkyně Vendula Dušková. Objevem roku se kromě Adama Pešky stala také judistka Julie Švecová z Českého svazu neslyšících sportovců. Dva vítěze poznala také kategorie nejlepších trenérů – o potlesk pro vítěze se podělili Jan Šimek (plavání) a Robert Křivan (boccia).

Významným momentem celého galavečera bylo uvedení dalšího člena do Síně slávy Českého paralympijského výboru. Z rukou olympionika Ondřeje Cinka a historicky prvního paralympijského medailisty Josefa Lachmana převzal ocenění světově nejúspěšnější para cyklista všech dob Jiří Ježek.

V rámci doprovodného programu vystoupila populární česká kapela Eddie Stoilow, celým večerem provázela moderátorská dvojice Tomáš Budka a Eva Koželuhová. Mezi hosty galavečera byli přítomni zástupci partnerů Českého paralympijského výboru a další významní čeští sportovci. Nechyběli ani představitelé vrcholné české politiky. Pro vítěze ankety je připraven vůz Toyota k ročnímu užívání.

Hodinový záznam z předávání bude vysílán na ČT sport 28. března 2022 v 12:55 hodin.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?