Francouzská federace ragby nyní k podpoře 1900 amatérských klubů uvolnila 35 milionů eur

Prezident francouzské federace ragby  Bernard Laporte představil v neděli 22. března 2020 celý balíček opatření na záchranu amatérských ragbyových  klubů v zemi. Federace  jim přidělí  35 milionů EUR a na další  sezónu od nich  nebude vybírat žádný poplatek ve prospěch FFR.

Prezident Bernard Laporte poslal v neděli 22. března 2020 odpoledne dopis všem amatérským klubům, ve kterém jim oznámil řadu opatření nastolených v  nynějším systému krizového řízení Federace.

Pro 1 900 francouzských  amatérských ragbyových klubů  Federace učinila nejdůležitější krok tím, že uvolnila pro ně částku  ve výši 35 milionů EUR. V nadcházejících dnech bude také podrobně popsána sada výjimečných opatření, která mají klubům usnadnit činnost od uplynulého víkendu následné týdny a možná i po celou příští sezónu.

„Epidemie koronavirus zavinila ukončení všech skupinových sportovních aktivit  ve všech odvětvích  sportu,“ napsal Bernard Laporte v úvodu dopisu určenému všem ragbyovým klubům v zemi. Nejviditelnější dopad epidemie měla na reprezentaci XV Francie, která v Poháru  šesti národů nedohrála dvě utkání, ale pozastaveny byly i další soutěže profesionálního ragby. Zrušeno bylo například mistrovství světa U20, které se mělo hrát v Itálii  a turnaj v Paříži v olympijských sedmičkách. Epidemie silně dopadla i na amatérské ragby. 

Jak říkám..."Mnozí z vás mě kontaktují, aby se podělili se svými obavami  o další osud francouzského ragby nebo se zeptali na to, co je trápí. Všichni jsme zasaženi touto dramatickou dobou, která má závažné důsledky pro naše životy a pro naše hospodářské a sociální prostředí. Slyším také, jaké máte obavy z  nejistého konce  sezóny, ale také z nadcházející sezóny," konstatoval  prezident FFR, než zveřejnil, jaká budou přijata opatření jako součást „masivního plánu“ pro podporu a oživení francouzského ragby po krizi, která ragbisty postihla.

Vedení  francouzského ragby si přeje, aby žádný klub ani žádná soutěž nezůstala v potížích.

První velkolepé opatření je určeno k podpoře amatérského ragby. Za tímto účelem byla uvolněna částka 35 milionů EUR, která bude rozdělena do 1 900 klubů.


Opatření, která Bernard Laporte oznámil, by měla nějaký čas francouzské ragby podržet.  

Jak říkám...„Chci, abychom na období 2020–2021 podnikli drastická opatření. Výsledkem bude masivní pomoc zaměřená na odstranění jakýchkoli poplatků od klubů, aby v období bez odvodů  mohly všechny kluby finančně dýchat. Tato bezprecedentní opatření by měla oživit francouzské ragby.  Máme dostatek kapitálu a hotovosti, abychom uskutečnili  tuto výjimečnou pomoc. Tato opatření rozhodně neoslabí Federaci," prohlásil prezident FFR, který prosadil přerozdělení finančních zdrojů klubům.

    "Osobně se postarám o to, aby žádný z 1 900 klubů nezmizel," hlásí  Bernard Laporte

Bernard Laporte také oznámil druhou část plánu obnovy.

Jak říkám..."Chci, aby se všechny předpisy přizpůsobily krizové situaci.  Požádal jsem spolupracovníky  o jejich maximální regulační zjednodušení, aby opatření  našim klubům umožnila tyto potíže překonat. Požádal jsem je rovněž o to, aby proběhly další regulační změny,  které by umožnily alespoň na příští sezónu pozastavit závazky klubů týkající se různých poplatků třeba za  licence. Tato opatření, která nejsou zcela vyčerpána, budou postupně upřesněna," prohlásil  Bernard Laporte.

(ps, SportovníListy.cz, Českéragby.cz, lefigaro.fr, koláž: Petr Skála)