EURO CUP vodních záchranných prací na Vrkoči

V sobotu 21. 7. 2018 se v krásném prostředí jihomoravského rybníku Vrkoč nedaleko Pohořelic konal EURO CUP ve vodních záchranných pracích se psem. Závodníci bojovali o co nejlepší výsledek podle nejvyšší mezinárodní zkoušky RH-WB. Šlo zde nejen o splnění limitu zkoušky, ale i co nejlepší umístění a možnost získání ocenění CACT. Doplňkově byly do závodu zařazeny zkoušky stupně RH-WA a RH-WE.

Závod posuzoval mezinárodní rozhodčí pan Vilém Babička Ms. Ředitelem závodu byl Miloslav Mazálek, vedoucí Jihomoravské brigády SZBK ČR. Oba pánové dohlíželi na bezproblémový průběh celého soutěžního klání.

Práce na vodě je náročná jak na přípravu, veškeré vybavení, tak i na splnění jednotlivých částí zkoušky. Pes a psovod musí tvořit skvělý a sehraný tým. Velký důraz je kladen na ochotu psa pracovat ve vodě a přitom být neustále v kontaktu se psovodem, přičemž skloubení těchto úkolů je někdy dost obtížné. Pracuje se na větší vzdálenosti ze břehu i z lodi.

Pro splnění zkoušky bylo nutné vykonat pět cviků a obstát také v poslušnosti. Týmy složené ze psovoda a psa poskytovaly pomoc tonoucímu, kdy pes přitáhne k postiženému kruh, ten se jej chytne a je tažen ke břehu. Tam už přebírá starost o zachráněného psovod. Dalším úkolem bylo přitáhnout za ruku člověka v bezvědomí, který leží nehybně na hladině. To vše pes musí zvládnout jak z lodi, tak ze břehu. Simulace nepojízdného člunu s nutností přitáhnout ho ke břehu, kdy psovod je na lodi a pes skáče s lanem v mordě do vody, aby loď s posádkou odtáhl daným směrem, kde lano předá a vrací se na loď, už byla posledním cvikem, který mohli přítomní diváci sledovat. K vidění bylo hned několik dobrých týmů, jež předvedly skvělou práci na vodě i na souši, kde se bodovala také poslušnost a souhra mezi psovodem a psem.Pořadatelská Jihomoravská brigáda vyslala do závodu několik svých členů, kteří prokázali velmi dobrou úroveň připravenosti. Nejlépe si vedla Hana Vymazalová s fenou belgického ovčáka Niki z Hückelovy vily. Skvělou práci předvedla ve všech částech – získala nejen 1. místo celkově, ale i pohár za nejlepší poslušnost, pohár za nejlepší práci ve vodě a taktéž i ocenění CACT, protože počtem získaných bodů splnila všechny podmínky k udělení titulu. Na 2. místě skončila Hana Vymazalová se svojí druhou fenou chodského psa Cessy z Melechovské stráně, která ocenění CACT taktéž splnila. Na 3. místě se umístila Andrea Šťastná s fenou Novofundlanského psa Aimi-Ashley Jizerská dolina.

Zkoušku RH-WB splnilo pět závodníků a jeden splnil zkoušku RH-WA. Krásné počasí, klidná voda a sluníčko vytvářelo atmosféru klidu a pohody. Byl to zvláštní kontrast s obrovským úsilím, které postupně předváděli psi a psovodi v boji o pomyslnou záchranu lidského života. Celý závod probíhal ve spolupráci s členy SDH Strážnice. Velké poděkování patří společnosti Rybníkářství Pohořelice a.s., která umožnila uspořádat soutěž na rybníku Vrkoč.


(red,Hana Vymazalová, sportovnilisty.cz, foto: archiv pořadatele)
.