Dvě nominace na Sportovce roku 2021 pro Barboru Krejčíkovou. Novináři poslali dál hokejistky

Anketa Sportovec roku 2021 jde do finiše. Z hlasování v prvním kole vzešly nominace deseti sportovců a tří kolektivů pro slavnostní vyhlášení, ve druhém kole rozhodujeme o konečném umístění. Vítěze poznáme 22. prosince 2021.

Do prvního kola se zapojil vysoký počet 224 hlasujících členů Klubu sportovních novinářů a hojná  účast se očekává i ve druhé kole volby.

Hlasující stáli před těžkou volbou, jak poskládat desítku nejlepších sportovců za rok, v němž čeští sportovci vybojovali jedenáct olympijských medailí, dva tituly mistrů světa v olympijských disciplínách, slavili vítězství ve Stanley Cupu či na grandslamovém turnaji.

Hlasování nakonec ukázalo, že ani olympijské stříbro k postupu nemusí stačit být v desítce. Sestava zlatých medailistů je však v desítce kompletní, a právě s ní patrně vzejde pozdější vítěz druhého kola hlasování. Otázkou je jen, zda zvítězí judista Lukáš Krpálek, vodní slalomář Jiří Prskavec, tenisový pár Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou, či střelec Jiří Lipták?

Mezi nominovanými jsou i stříbrní z Tokia atlet roku Česka  oštěpař Jakub Vadlejch a populární  střelec David Kosteleckého. Na další medailisty z Tokia se už v silné konkurenci místa v TOP10 nedostalo.

Pravidla ankety Sportovec roku už od časů sourozenců Romanových (vítězové v roce 1962) či bratrů Pospíšilů (vítězové 1979) řadí páry do hlavní kategorie společně s individuálními sportovci. Poprvé v historii však nastala situace, že jeden sportovec postoupil do finálové desítky jako jednotlivec a zároveň i v páru. Dokázala to tenistka Barbora Krejčíková, která ve dvojici s Kateřinou Siniakovou vyhrála olympijský turnaj, Roland Garros a Turnaj mistryň, zároveň však prožila mimořádný rok i ve dvouhrách. Vyhrála pařížský grandslam, další dva turnaje WTA a v žebříčku dosáhla na pozici světové trojky.

Loňskou pozici mezi deseti nejlepšími sportovci vedle kajakáře Prskavce obhájily už jen dvě zástupkyně zimních sportů. Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála na MS vytrvalostní závod a hlasujícím se připomněla prvním místem hned v úvodní disciplíně nové sezony. Sportovkyně roku 2018 Ester Ledecká letos vybojovala dvě čtvrtá místa na mistrovství světa.

Kolektivní sporty mají v desítce jen  jediného zástupce, a tím je Patrik Schick, nejlepší střelec Eura proslulý golem vstřeleným Skotům skoro přes celé hřiště.

O titulu pro nejlepší sportovní kolektiv se rozhodne mezi třemi reprezentačními týmy. Poprvé v historii se do výběru tří kolektivů dostala na ZOH kvalifikovaná ženská hokejová reprezentace. Soupeřit bude s výběry českých basketbalistů, kteří hráli rovněž na OH a fotbalisté, kteří zas tak špatně nehráli na ME.

Výsledky budou zveřejněny, pokud to okolnosti kolem covidu dovolí na slavnostním galavečeru ve středu 22. prosince 2021. Vedle ankety Sportovec roku zde bude udělena ještě Cena Emila Zátopka určená sportovní legendě, dále bude oceněna inspirativní osobnost v anketě Oddanost sportu a dekorován bude rovněž nejlepší Junior roku.Anketa Sportovec roku 2021 - 1. kolo

Finalisté (řazeno abecedně): Markéta Davidová (biatlon), David Kostelecký (sportovní střelba), Barbora Krejčíková (tenis), Krejčíková/Kateřina Siniaková (tenis), Lukáš Krpálek (judo), Ester Ledecká (snowboarding a alpské lyžování), Jiří Lipták (sportovní střelba), Jiří Prskavec (vodní slalom), Patrik Schick (fotbal), Jakub Vadlejch (atletika).

Další pořadí: 11. Alexander Choupenitch (šerm) 334 b., 12. Markéta Vondroušová (tenis) 305, 13. David Pastrňák (hokej) 279, 14. Barbora Seemanová (plavání) 267, 15. Ondřej Palát (hokej) 249, 16. Tomáš Souček (fotbal) 227, 17. Eva Samková (snowboarding) 226, 18. Lukáš Rohan (vodní slalom) 219, 19. Tomáš Satoranský (basketbal) 144, 20. Karolína Plíšková (tenis) 115, 21. Vítězslav Veselý (atletika) 106, 22. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 99, 23. Kateřina Siniaková (tenis) 81, 24. Jiří Procházka (MMA) 63, 25. Ondřej Perušič/David Schweiner (plážový volejbal) 63, 26. Jakub Voráček (hokej) 59, 27. Michal Krčmář (biatlon) 51, 28. David Drahonínský (lukostřelba) 46, 29. Vít Přindiš (vodní slalom) 46, 30. Jan Rutta (hokej) 41.

Kolektiv roku 2021 - 1. kolo

Finalisté (řazeno abecedně): basketbalisté ČR, fotbalisté ČR, hokejistky ČR.

Další pořadí: 4. fotbalisté Slavie Praha 149, 5. volejbalisté ČR 87, 6. vodní slalomářky ČR 3xC1 (Fišerová, M. Satková, G. Satková) 67, 7. čtyřbob ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) 34, 8. hokejisté Třince 32, 9. čtyřkajak ČR (Špicar, Havel, Vorel, Šlouf) 27, 10. běžecká štafeta 4x400 m (Müller, Maslák, Desenský, Šorm) 25.

Jak bylo hlasováno za SportovníListy.cz:Sportovci roku 2021


Sportovní kolektiv roku 2021
(Petr Skála podle tiskové zprávy Klubu sportovních novinářů, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)