Dvacáté místo pro Ester Ledeckou na SP v Söldenu!

Parádní výsledek na úvod sezóny v podání Ester Ledecké viděli televizní diváci  v sobotu 17. října 2020 ze  Söldenu, kde se jel velmi náročný obří slalom na úvod sjezdařské sezóny. Odtamtud  si česká sjezdařská jednička odváží výborné 20. místo a do nového ročníku si zapsala prvních jedenáct svěťáckých bodů. V závodě zazářily  Italka Marta Bassino před krajankou Ferikou Brignone a na třetí místo se nejrychlejším druhým kolem propracovala Petra Vlhová.

Ester Ledecká opět potvrdila, že je na bílých svazích naprostou výjimkou. Ačkoliv ví, jaké to je vyhrávat, postavit se po dvou a půl letech na start disciplíny, kterou pouze trénovala a zajet v ní dvacáté místo ve SP je mistrovský kousek a znalci lyžování mohou pouze spekulovat, kolik dalších závodnic ze světové špičky by něčeho podobného byla schopna.

Pokud čtenáře zajímá, jak se může stát, že závodník přes dva roky nejede ani jeden závod v obřím slalomu a pak má nárok na start v SP, tak odpověď je jednoduchá. je to díky jejím 500 a více svěťackým bodům z předchozí sezóny. Díky nim, ačkoliv ve světovém žebříčku figuruje po dvouleté absenci až na 529. místě, má právo startu v každé disciplíně SP alpských lyžařů nejhůře hned po elitní třicítce.

Na trať v Söldenu tedy vyrazila Ester se startovním číslem 32 a své výhody dokázala využít, když postoupila 27. časem do 2. kola. Výhoda to byla ale hlavně psychická, protože povrch byl sice náročné a celkově nerovný, ale podmínky pro široké startovní pole byly srovnatelné, neboť se podařilo trať vypreparovat do čirého ledu.

„Podmínky jsou neuvěřitelně těžké, je to úplný led, o to víc mě těší postup do druhého kola,“ hlásil trenér Tomáš Bank po 1. kole s tím, že i druhé kolo bude potřeba naplno, protože jakákoliv pasivita na tomto povrchu by znamenala ztrátu.

Ve druhém kole Ester předvedla 16. nejrychlejší jízdu a posunula se na konečnou 20. pozici. Skvěle zajela rovinaté pasáže, excelentně, podobně jako v 1. kole, zvládla nájezd do závěrečné roviny.

„Jsem spokojený a velmi rád za výsledek. Ve druhém kole to sice byla místy trochu pasivnější jízda, ale zase si dobře držela stopu, kterou měla a neztratila tím. Rovina pak byla opět dobrá,“ řekl Tomáš Bank a spřádal následující lyžařské plány.

„Trochu už jsme se o tom bavili mezi koly. Uvidíme, jaký bude mít dnešní výsledek u Ester odezvu, protože teď byl měl být na řadě snowboard, což je malinko v kolizi s lyžemi, ale myslím si, že by po dnešním výsledku mohl být reálný start v paralelním závodě v Lechu 13. listopadu. Nebude na něj potřeba žádná extra speciální příprava, protože se jedná o závod na obřákových lyžích," dodal trenér.