Dostane box k.o.?

[ title]
Světová amatérská boxerská federace AIBA stojí před těžkým direktem, který by mohl znamenat její definitivní konec.

Příčinou je současný stav, kdy se u vesla drží vší silou muž s temnou kriminální minulostí. Poslední ránu měl boxerům zasadit Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svém zasedání v Buenos Aires, rohovníkům se ale podařilo vyjednat ještě jeden technický oddechový čas.

Podzimní volební kongres AIBA v Moskvě se má stát triumfem Uzbeka Gafura Rachimova, kterému se sice podařilo udržet federaci při životě, ale sám má dost svých problémů. Ministerstvo financí USA jej označilo kvůli zapletení do obchodu s heroinem jako kriminálníka. Takový muž v čele mezinárodní federace není příliš pochuti Mezinárodnímu olympijskému výboru. Samotný obraz MOV je z nedávné minulosti sám o sobě dost pošramocený díky četným skandálům a vedení se snaží všemožnými cestami dokázat, že v současné době nastala změna a MOV dodržuje zásady „good govermence“.AIBA měla bohužel problém již s minulým prezidentem, Tchajwancem Wu Ching-Kuem, členem exekutivy MOV v letech 2006 – 2017, tedy pod současným prezidentem Thomasem Bachem. Wu Ching-Kuovi byla prokázaná spojitost se zmizením 30 milionů eur a před pár týdny byl tento mistr nehospodárnosti doživotně vyloučen z AIBA. “. Na podivný vývoj uvnitř AIBA reagoval MOV již před rokem, kdy pozastavil finanční pomoc světové federaci. Rachimow se k situaci postavil čelem a dokázal finančně AIBA zajistit. Navíc popřel, že by byl zapletený do jakýchkoliv nelegálních praktik a slíbil vše do půl roku vysvětlit, což se však nestalo. MOV tak neudělil Rachimovovi akreditaci na právě probíhajících olympijských hrách mládeže v Buenos Aires a pohrozil, že soutěže v boxu se mohou na nadcházejících hrách v Pekingu uskutečnit i bez vlivu AIBA.

Situaci mohla zachránit rychlá kandidatura kazašského medailisty z olympiády v Moskvě 1980 Šerika Konachbajeva. Asi ani nebylo překvapením, že ji AIBA nepřijala pro údajné administrativní nedostatky (chybějící počet nominací jednotlivých svazů). Ten si svévolné jednání AIBA nenechal líbit a obrátil se na mezinárodní sportovní soud CAS, který jeho podnět prozkoumá. Boxerům tak ještě svítí světlo na konci tunelu…(rp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)