Do jaké míry je letecká akrobacie bezpečný sport

Létání malými letadly se stalo v posledních letech velkou módou a o pilotní průkaz žádá mnohem více lidí než dříve. Piloti malých letadel musí projít náročnými zkouškami a školeními a splnit limit nalétaných hodin, dříve než se mohou sami pustit do vzduchu.

Létání je láska na celý život a většinou se z takto potrefených lidí pak stanou zkušení piloti, kteří působí v některém ze Sportovních svazů jako instruktoři nebo se účastní různých letckých soutěží. Občas se však stáváme svědky i nevysvětlitelných havárií malých letadel a pak mnozí začnou pochybovat, zda je létání opravdu bezpečným sportem.

 

Ti, kdo je vyznávají tvrdí, že ano a nemáme důvod jim nevěřit. Patří mezi ně osobnosti důvěryhodné, jako například herec Luděk Munzar a mnozí další. Tento sport ovšem nemůže dělat každý, ale jen lidé odvážní, skromní, ukáznění, dobře trénovaní a se sportovním duchem. Začne-li s létáním někdo, kdo je o sobě přesvědčen, že už se nemá od nikoho co naučit a nezvládá své sebevědomí, pak to může dopadnout stejně jako za volantem na silnici. Přehnané sebevědomí, nepozornost a nezvládnutí  techniky stroje či letu nebo jízdy je nebezpečné ve vzduchu i na zemi. Nebezpečný není sport, nebezpeční jsou jen lidé.

 

Foto © Depositphotos.com/ raymondgibbs