V různých sportech ze šampionátů vylučují Rusko, v ragby je tomu jinak

[ title]
Definitivním rozhodnutím světové ragbyové federace World Rugby nebude na MS v ragby 2019 startovat stálý účastník Rumunsko, které bylo vyloučeno podobně jako Španělsko a Belgie. Místo Rumunska se přímým postupujícím týmem stalo Rusko.

Nejvyšší světový orgán World Rugby (IRB) začátkem června 2018 definitivně vyřešil problém, který byl více méně vyprovokován incidentem při kvalifikačním utkáním o postup na MS 2019 mezi Belgií a Španělskem. V rámci vyšetřování se zjistilo, že za Španělsko, Belgii a Rumunsko nastoupili neoprávněně zahraniční hráči. Proti rozhodnutí arbitrážní komise WR se neúspěšně odvolalo Rumunsko a Španělsko. Do Japonska tedy pojedou Rusové a šanci místo Španělů mají nyní Němci, kteří se utkají s Portugalci o postup do baráže se Samoou.

Odvolací komise World Rugby definitivně zamítla odvolání Rumunska a Španělska proti rozhodnutí arbitrážní komise a doporučila WR, aby podnikl kroky, které pro příště zabrání opakování podobných přehmatů.

Rumunská federace ragby (FRR) rozhodně nesouhlasí a odvolává se na to, že písemným prohlášením tonžské ragbyové unie, že její bývalý hráč Sione Faka’osilea nikdy v oficiálním zápase nenastoupil, byla uvedena v omyl, a za to, že tonžská unie neuvedla, že hráč už reprezentoval svou původní zemi v sedmičkovém ragby, nenese žádnou odpovědnost. Rumuni uvádějí, že „jsou rozhodnutím překvapení a zklamáni.“ „Přišli jsme o mistrovství, přestože jsme učinili všechny kroky v souladu s předpisy. Ztrácíme víru, že není rozdíl mezi těmi, kteří se řídí pravidly a těmi, kteří mají na dodržování pravidel dohlížet. Není rozdíl mezi spravedlivými a těmi, kteří se snaží najít výmluvy a mezery,” vyjádřil se k rozhodnutí komise předseda FRR Alin Petrache.

Také Španělská federace (FER) tvrdí, že rozhodnutí je nespravedlivé a jen potvrzuje, že v pravidla neplatí pro všechny stejně. Španělé tvrdí, že chyba je na straně řídících orgánů světového a evropského ragby, protože v minulosti nebyly důsledně uplatňovány standardy pro způsobilost hráčů. Španělé, jak známo, použili francouzské hráče, kteří již startovali v letech 2008 a 2012 za národní tým Francie do 20 let.


Rusko, které bylo rovněž prověřeno, zda nevyužilo při kvalifikaci  hráčů ze zahraničí,  bude startovat na MS teprve podruhé.Dvacet týmů bude startovat na MS v ragby 2019 včetně Ruska

(ps, SportovníListy.cz  & Českéragby.cz, foto: ps)