Španěl Cornes ovládl v Praze squashový turnaj série PSA, Češi vybojovali semifinále

Španělský squashista Carlos Cornes se stal vítězem squashového turnaje PSA v Praze. Ve finále ve sportovním areálu Hamr porazil Evana Williamse z Nového Zélandu 3:0 na sety (4, 11, 8). Z českých zástupců se nejdál dostali Martin Švec a Daniel Mekbib. Oba skončili v semifinále. Turnaje s názvem ASB Prague Squash Classic se nezúčastnila kvůli zdravotním problémům česká jednička Jan Koukal.

Španěl Cornes vybojoval v Praze svůj třetí titul na okruhu PSA, v letošním roce triumfoval dvakrát ve Francii.

"Myslím, že jsem předvedl dobrý výkon. Už v semifinále jsem hrál dobře, takže jsem si věřil," prohlásil sedmadvacetiletý Cornes, který ve finále rychle získal první set a v tom druhém prohrával 7:10. "Asi jsem na chvíli ztratil koncentraci. Pak už jsem se držel mé strategie, tedy hrát do zadních rohů a soupeře překvapit kraťasem. Podobný výpadek jsem měl ve třetí sadě. Jsem rád, že jsem vše zvládl," narážel Cornes na situaci, kdy v závěrečném setu vedl 7:1, ale Novozélanďan Williams vyrovnal. Koncovku si však Španěl, který je na žebříčku PSA na 79. místě, pohlídal.

Cornes se tak stal třetím španělským vítězem světových squashových turnajů, které se v letošním roce uskutečnily v Praze. Nejprve v červnu 2016 triumfoval na Prague Open Iker Pajares a v září 2016 se tu evropským šampionem stal jeho krajan Borja Golán.

"S ním se velice často připravuji, je také napůl mým trenérem," dodal Cornes, který má přehled o českém squashi. "Vím, že Jan Koukal je tu legendou. Hodně se také zlepšili Daniel Mekbib a Martin Švec. Mají před sebou velké výsledky."

Oba čeští reprezentanti postoupili na ASB Prague Squash Classic do semifinále po velkých bitvách v pěti setech. Daniel Mekbib odvrátil proti Novozélanďanovi Lanci Beddoesovi (103. hráč světa) čtyři mečboly, v semifinále však nestačil na nasazenou jedničku a pozdějšího vítěze Cornesa. "Vše hodnotím pozitivně. V prosinci 2016 mě ještě čeká turnaj v Bratislavě," dodal Mekbib.

Jeho spoluhráč z brněnské Viktorie obrátil čtvrtfinálový duel ze stavu 1:2 a 0:4 proti Angličanovi Kyle Finchovi, který před měsícem vyhrál turnaj PSA v Kanadě. V semifinále proti Novozélanďanovi Williamsovi uhrál pouhý set.

"Údery mi úplně nechodily tak, jak jsem si představoval a soupeř mě hodně zaskočil svou hrou,“ popisoval Švec, kterého čekají v letošním roce ještě dva turnaje PSA v Íránu. „Pokud na nich něco uhraji, mohl bych se posunout do 150. místa světového žebříčku, což bylo mým cílem pro letošní rok."

ASB PRAGUE SQUASH CLASSIC 2016
Praha 1. - 4. prosince 2016

Zrcadlo výsledků ...

Semifinále: Carlos Cornes (1/Šp.) - Daniel Mekbib (5/ČR) 3:0 (5, 4, 4), Evan Williams (2/Nový Zéland) - Martin Švec (4/ČR) 3:1 (9, 1, -8, 7).
Finále: Carlos Cornes (1/Šp.) - Evan Williams (2/Nový Zéland) 3:0 (4, 11, 8).

(ps podle tiskové zprávy, SportovníListy.cz, foto: Irena Vališová)