Proč zrovna bude Olympijský park Rio-Lipno 2016 až na Šumavě?

[ title]

Souběžně ve stejnou dobu, kdy budou probíhat  v léte 2016 LOH v Riu, budou probíhat finalové sportovní aktivity  na Lipně, kde vyvrcholí Projekt  celoroční kampaně Jižní Čechy olympijské. Napadají vás také nějaké otázky ohledně tohoto projektu? Třeba  jsou těm, které máme i s odpovědmi ...

Jaké sporty si budu moci vyzkoušet v Olympijském parku Rio–Lipno 2016?


Chceme, aby si návštěvníci mohli vyzkoušet všechny letní olympijské sporty. Připravujeme také ukázky plážových variant tradičních sportovních odvětví a dalších atraktivních sportů neolympijských. Každý ze zájemců navíc dostane doporučení, kde se může vybranému sportu věnovat ve svém okolí dlouhodobě.

Budu mít možnost sledovat přenosy z Ria?

Fanouškům nabídneme na velkoplošných obrazovkách přímé přenosy všech klání, kde českému týmu půjde o medaile. Vedle nich se můžete těšit na telemosty s olympioniky přímo v Riu. Chceme, aby sportovci v dějišti her cítili podporu fanoušků doma a aby lidé v Česku věděli, že si této podpory sportovci váží.

Objeví se medailisté z her v Olympijském parku Rio–Lipno 2016?

Počítáme s tím, že olympionici z Ria se po návratu (pokud to bude možné) objeví v Olympijském parku Rio–Lipno 2016. Podobně, jako to bylo v roce 2014 na Letné při hrách v Soči. Potkávat budete také bývalé olympioniky, kteří naši zemi úspěšně reprezentovali v minulosti.

Jak chcete o prázdninách zapojit děti?

Nabídnout dětem pohyb s jejich olympijskými vzory chceme už v rámci Sazka Olympijského víceboje – počítáme s tím, že v tomto školním roce zapojíme přes 200 tisíc dětí. Jednou z hlavních odměn za jejich aktivitu bude pobyt na „táboře“ v Olympijském parku Rio–Lipno 2016, kde si vyzkouší všechny sporty pod dohledem zkušených trenérů.

Proč jste vybrali oblast Lipenské přehrady?

Lipenská přehrada je největší vodní plochou v Česku a letní olympijské hry se na vodě odehrávají z velké části. Je to tradiční lokalita, kam lidé jezdí i za dalšími druhy sportu, ať už je to cyklistika, inline bruslení nebo běhání. Chceme v maximální možné míře využít už vybudovanou sportovní infrastrukturu a z tohoto pohledu je Lipensko ideální lokalitou. V Lipně nad Vltavou a blízkých obcích je již dnes k dispozici více jak kilometrová, vybavená pláž, pobřežní promenáda, marina, trať na divokou vodu i rychlostní kanoistiku, běžecké i cyklo a inline stezky, bike park, fotbalová hřiště, atletický ovál s doskočišti, sportovní střelnice. Zapojit chceme co nejvíc obcí na lipenském břehu. Jachting, surfing a kiting se budou odehrávat v ráji českých jachtařů v Černé v Pošumaví. Vodácké sporty spojené s divokou vodou (kanoistika a rafting) se představí na kanálu v Loučovicích pod Lipenskou přehradou. Sportovat se bude i ve Frymburku, Přední Výtoni nebo v Kobylnici.

Bude vstup do Olympijského parku Rio–Lipno 2016 a dalších Olympijských parků zpoplatněn?

Návštěvníci budou platit jen symbolické vstupné, abychom mohli z důvodu bezpečnosti regulovat kapacitu parků. Opět počítáme s tím, že děti a mládež do 15 let, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, senioři a místní obyvatelé budou mít vstup do parku zcela zdarma.

Co po Olympijském parku Rio–Lipno 2016 zůstane?

Pro celý projekt v maximální možné míře využijeme stávající sportovní infrastrukturu, kterou chceme zmodernizovat. V rámci Olympijského parku Rio–Lipno 2016 proto plánujeme uspořádat velké množství turnajů na už existujících sportovištích v obcích v blízkosti Lipenského jezera. Tato sportoviště plánujeme zmodernizovat, aby je mohla veřejnost využívat i v dalších letech. Příkladem mohou být tenisové kurty v Přední Výtoni. V žádném případě nemáme v plánu stavět drahá sportoviště, která by vznikla jen pro tuto příležitost.

Sportovnilisty.cz už napsaly ...

Do otevření olympijského parku Rio–Lipno 2016 zbývá ... 289 dnů

Co přinese projekt Olympijského  parku Rio–Lipno 2016?

*   Projekt bude mít zřetelně pozitivní vliv na image Jihočeského kraje jako významné turistické destinace.

*  Olympijský park bude výrazným impulsem k ekonomickému rozvoji regionu, sociální politiky a ochrany území.

* Rozvoj volnočasových aktivit a cestovního ruchu v regionu, který zaznamenal útlum v některých sektorech, jako jsou papírenství a dřevozpracující průmysl. To je třeba případ Loučovic, které se stanou centrem vodního slalomu a raftingu.

* Stejně jako po Olympijském parku Soči–Letná očekáváme zvýšený zájem veřejnosti o sport a pohybové aktivity.

(ps, Český olympijský výbor, Sportovnilisty.cz, Foto: Petr Skála)