Než skončí podzimní část fotbalové ligy zaúřaduje si nasazený videorozhodčí

[ title]
Jak bylo již dříve oznámeno, ještě do konce  roku 2017 bude v první fotbalové lize poprvé použito video. Ligové grémium Ligové fotbalové asociace ještě pro úplnost zavedení videorozhodčího do profesionálních soutěží jednomyslně  schválilo. Nový fotbalový produkt bude nasazen v ostrém on-line režimu do jednoho vybraného utkání z posledních tří kol podzimní části nejvyšší soutěže. Zatím se neví, které to utkání bude vybrané, ale měl by to být duel, na kterém  bude na stadionu v akci přenosová televizní technika.

Jinak zástupci Ligové fotbalové asociace na setkání s médii připomenuli, že se   momentálně testovalo a ještě bude testovat  video v juniorské lize.

SportovníListy.cz byly na místě děje...

"Příští pondělí 16. října 2017 máme v plánu opět testovat v utkání juniorské ligy v Horních Počernicích mezi Slavií a Bohemians 1905. A myslím, že v lize bude vybrán jeden ze zápasů podzimních kol. Vzhledem k tomu, že hodláme využít televizní kamery, tak rozhodne přímý televizní přenos," řekl výkonný ředitel ligy Tomáš Bárta.

"Dříve to nedokážeme urychlit, protože celý proces má nastavená pravidla, nějakou časovou osu. Jsme samozřejmě v kontaktu s FIFA a mezinárodní pravidlovou komisí  IFAB," dodal  Bárta.

Ligová fotbalová asociace   musí pro každý zápas, v němž bude chtít použít video, poslat žádost na FIFA.


"Je to speciální elektronický formulář, který zasíláme i na každý zápas juniorské ligy. Musíme vědět, kdo bude videorozhodčí, jeho asistent, kdo bude operátor v přenosovém vozu, kdo bude technik u hřiště a kdo bude hlavní rozhodčí," upřesnil Tomáš Bárta funkce lidí, kteří se na zprovoznění vidieorozhodčího na hřišti podílejí.

Pokud to nevíte, tak video už bylo využito například na začátku října 2017  v utkání juniorské ligy mezi Spartou a Slavií. V pražském derby si zažili i premiéru odvolaného pokutového kopu. Sudí Orel totiž na základě opakovaného záběru odvolal pokutový kop a útočícímu hráči místo toho udělil žlutou kartu za simulování. Rozhodlo tedy o tom nikoliv jestřábí oko, které se používá při tenisu, ale Orlovo oko u videa.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)