Ital Battistella vyhrál v Rýmařově úvodní dlouhou etapu Závodu míru U23 a vede i celkově

Na Závodu míru U23, Grand Prix Priessnitz Spa, došlo hned po první etapě k převlékání žlutého trikotu lídra závodu. Do cíle etapy z Jeseníku do Rýmařova po 133 kilometrech přivedl vedoucí čtyřčlennou skupinu italský cyklista Samuele Battistella, a to jej vyneslo do čela průběžného hodnocení. Z Čechů byl nejlepší 21. Jakub Otruba se ztrátou 23 vteřin, v průběžném pořadí je pětatřicátý.

Na první vrchařské prémii na Ramzové na 11 kilometru byl první Španěl Xuban Errazkin Perez, a protože si vedl úspěšně i na dalších dvou v Žárové a na Skřítku, na nichž skončil druhý, tak získal trikot pro nejlepšího vrchaře. To však již jel osamoceně před ostatními Dán Byriel Rasmus Iversen. Již na třicátém kilometru (Žárová) měl k dobru 4:40 a po sjezdu navýšil svůj náskok na téměř šest minut.

Na Skřítku měl k dobru ještě 3:50, ale pak se mu zrychlující peloton začal přibližovat. Při prvním průjezdu na náměstí v Rýmařově za ním byli pronásledovatelé již na dohled a v úvodu prvního ze tří dvanáctikilometrových okruhů jeho snaha vzala za své.

Až v posledním kole vyšel útok kvarteta Battistella, Aalrust ((Norsko), Vingegaard (Dánsko) a  Goossens (Belgie). Skupina dokázala získat náskok skoro čtyřicet vteřin, a přestože soupeři odstup snížili, cílem projeli uprchlíci před hlavním polem s náskokem 23 vteřin. V něm ale chyběl z našich závodníků Jiří Petruš, který přijel s odstupem téměř šesti minut.

"Jirka odpadl již v prvním kopci, ale pak se tolik nejelo a dokázal se vrátit. Když se opravdu na okruzích začalo závodit tak již nestačil. Ve vedoucí skupině měly zastoupení čtyři nejlepší státy, ale my budeme bojovat dále," řekl reprezentační český kouč Tomáš Konečný.

Rýmařov 1. června 2018

Závod míru U23

Etapa  Jeseník - Rýmařov (133 km)
1. Battistella (It.) 3:18:59, 2. Aalrust (Norsko), 3. Vingegaard (Dánsko), 4. Goossens (Belgie) všichni stejný čas, 5. Stewart (Velká Britanie), 6. van den Berg (Nizozemsko.), ...21. Otruba, 53. Rajchart, 70. Gruber, 77. Štibingr, 88. Lehký všichni +23, 120. Petruš (všichni Česko) +5:56.

Pořadí po první etapě ... 1. Battistella 3:21:06, 2. Aalrust +6, 3. Vingegaard  +12, 4. Tiller (Norsko) +25, 5. Iversen (Dánsko) +27, 6. Hayter (Velká Britanie) +27, ...35. Otruba, 36. Lehký, 40. Rajchart všichni +36, 81. Štibingr +42, 90. Gruber +43, 121. Petruš +6:13.