Hurá do Prahy na Mistrovství České republiky ve squashi pořádané již počtyřiadvacáté

[ title]
První březnový čtvrtek začíná již 24. mistrovství České republiky ve squashi. Squash v České republice patří mezi mladé sporty a má hodně příznivců hlavně mezi mládeží.

Česká asociace squashe byla založena v listopadu 1992. Hned v roce následujícím bylo v Průhonicích uspořádáno první mistrovství tehdy velmi mladé České republiky. Premiérovými mistry se stali Karel Bláha z Českých Budějovic a Ilona Smrtová z Průhonic. Pro Karla Bláhu se jednalo o titul jediný, ale Ilona Smrtová byla nejúspěšnější hráčkou devadesátých let, když dokázala titul získat celkem třikrát a kromě toho získala pět pódiových umístění.

V roce 1994 se turnaj hrál v Českých Budějovicích. Mezi ženami titul obhájila Ilona Smrtová, mezi muži se poprvé objevil Miloš Pokorný z Poniklé a hned suverénním způsobem získal titul. Miloš měl díky tomu, že jeho rodina žila v Nizozemí, kde se squashem začal v mladém věku, velký náskok před ostatními českými hráči a v devadesátých letech českému squashi vládl. Získal celkem tři tituly a dalších sedm umístění na stupních vítězů. Jediným, kdo byl tehdy Miloše schopen porazit, byl Petr Špůrek, který se se squashem také seznámil v zahraničí.

Petr dokázal Miloše porazit ve finále třetího šampionátu v roce 1995 v Brně a titul obhájil i v roce následujícím v Plzni. Mezi ženami se v zisku titulů střídaly Ilona Smrtová s Ivetou Hrdlicovou.

V letech 1997 a 1998 se turnaj dvakrát po sobě konal v Prostějově. V mužích v obou ročnících získal titul Miloš Pokorný, ale mezi ženami se objevila nová mistryně, když titul v roce 1998 získala Jana Šmeralová. Pro ni to byl první ze série devíti titulů v řadě a je v tomto ohledu historicky nejúspěšnější ženou. V roce 1999 se turnaj hrál v pražském Squashpointu, premiérový titul získal tehdy patnáctiletý Jan Koukal a začala další velmi dlouhá série.


Vrchol domácí squashové sezóny se v dalších letech konal střídavě v Praze, Brně, Liberci a v Ostravě. Domácí šampioni se však neměnili - Jana Šmeralová a Jan Koukal přidávali další tituly. V roce 2004 se turnaj poprvé konal na skleněném kurtu v pražském Centru Černý Most. V dalších dvou letech se turnaj vrátil zpět do squashcenter. Ve skleněném kurtu se začalo hrát zase v roce 2007 v pražském Obchodním centru Chodov. Ve stejném roce také skončila šňůra devíti titulů v řadě Jany Šmeralové a svůj první titul vybojovala Lucie Fialová. V následujícím roce se Honzovi podařilo překonat rekord Jany Šmeralové, když získal svůj desátý titul v řadě.

Fotbalisté Ladislav Krejčí a Jakub Brabec si zahráli squash s mistrem ČR s Janem Koukalem

Nové mistry přinesl až rok 2009, kdy se turnaj potřetí v řadě konal ve skleněném kurtu v Obchodním centru Chodov. Mezi ženami vyhrála a svůj první titul získala Olga Ertlová, ale o největší šok se postaral Lukáš Jelínek, který v mužském semifinále dokázal porazit Honzu Koukala a postaral se tak o jeho první a dosud jedinou porážku při mistrovství republiky od roku 1999. Lukáš sice dokázal vyhrát nad Honzou, ale titul nezískal, protože ve finále byl nad jeho síly Pavel Sládeček.

V dalších letech se vše vrátilo do starých kolejí a na skleněném kurtu v obchodních střediscích na Chodově a na Harfě v letech 2010 až 2012 opět získali tituly Jan Koukal a Lucie Fialová. Ta získala titulů celkem šest a je tak po Honzovi a Janě třetí nejúspěšnější v historické tabulce vítězů. V letech 2013 a 2014 se turnaj konal v novém centru Fajne v Ostravě. Mezi muži pokračovala série Jana Koukala, ale mezi ženami v obou ročnících celkově zvítězila Olga Ertlová, která se tak zařadila mezi trojnásobné držitele titulu.

Loňský šampionát přinesl návrat skleněného kurtu, tentokrát do pražského nákupního centra Metropole Zličín, a také historicky první přímý televizní přenos finálových zápasů. Svůj už 16. titul získal Jan Koukal a mezi ženami se po dvou letech na trůn vrátila Lucie Fialová.

Letošní již 24. ročník se odehraje na skleněném kurtu v Metropoli Zličín. Mezi muži bude opět největším favoritem Honza Koukal, ale mezi ženami je při absenci obhájkyně titulu Lucie Fialové turnaj velmi otevřený. O svůj první titul bude usilovat loňská finalistka Anna Klimundová, Zuzana Kubáňová (finalistka z roku 2007) a o návrat na trůn se bude snažit také trojnásobná šampionka Olga Kolářová (Ertlová), která se v této sezóně vrací po mateřské pauze.  24. mistrovství České republiky ve squashi

Koná se 3. až 5. března 2016 na třech místech v Praze. Těmi jsou: skleněný kurt v Metropoli Zličín, Squashpark Cibulka a Sportcentrum Evropská. Začíná se ve čtvrtek 3. března 2016 v 11 hodin, finále kategorie žen a mužů je v plánu v sobotu 5. března 2016 od 17.30 hodin na Zličíně.

(kp, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)