Čeští šachisté obsadili na ME desáté místo. Mistrem Evropy stal tým Ruska

Desáté místo obsadil český mužský tým na mistrovství Evropy družstev. Družstvo táhl především David Navara na první šachovnici, který uhrál šest bodů z devíti partií. Mistrem Evropy stal tým Ruska.

Šachové mistrovství Evropy družstev proběhlo v gruzínském Batumi od 24. října do 2. listopadu 2019. Česká reprezentace na něj odjížděla s medailovými ambicemi, byť byla podle papírových předpokladů až 12. nasazená. Předstartovní optimismus se potvrdil ve druhém kole, kdy naši porazili třetí nasazené Polsko. Pak přišly porážky se silnými týmy Arménie a Ázerbajdžánu, o úspěchu a neúspěchu ale rozhodovalo až poslední kolo. V něm Češi remizovali s Francií, což znamenalo 10. místo, výhra by přinesla vyrovnání prozatím nejlepšího výsledku mužského týmu na ME - 6. místo z Plovdivu v roce 2003.Jak říkám...„Družstvo mužů bylo v závěru blízko k šestému místu, ale konečný výsledek asi odpovídá předvedenému výkonu. Mně se podařilo se štěstím uhrát 6/9, když jsem "otočil" dvě prohrané pozice,“ komentoval průběh turnaje nejlepší český šachista David Navara.

Napínavé poslední kolo rozhodlo také o medailových pozicích. Zlato získalo favorizované Rusko. Stříbro pak Ukrajina, především díky skvělému výkonu legendárního velmistra Ivančuka, kterého v letošní sezóně můžete vidět v české extralize v týmu Pardubic.

Ženskému týmu se nedařilo. Češky, které byly na šampionátu 18. nasazené, obsadily 25. příčku. Mistryněmi Evropy se staly hlavní favoritky z Ruska.

(rb, Šachový svaz ČR, SportovníListy.cz, foto: Šachový svaz ČR)