Čeští šachisté obsadili na ME desáté místo. Mistrem Evropy stal tým Ruska

[ title]
Desáté místo obsadil český mužský tým na mistrovství Evropy družstev. Družstvo táhl především David Navara na první šachovnici, který uhrál šest bodů z devíti partií. Mistrem Evropy stal tým Ruska.

Šachové mistrovství Evropy družstev proběhlo v gruzínském Batumi od 24. října do 2. listopadu 2019. Česká reprezentace na něj odjížděla s medailovými ambicemi, byť byla podle papírových předpokladů až 12. nasazená. Předstartovní optimismus se potvrdil ve druhém kole, kdy naši porazili třetí nasazené Polsko. Pak přišly porážky se silnými týmy Arménie a Ázerbajdžánu, o úspěchu a neúspěchu ale rozhodovalo až poslední kolo. V něm Češi remizovali s Francií, což znamenalo 10. místo, výhra by přinesla vyrovnání prozatím nejlepšího výsledku mužského týmu na ME - 6. místo z Plovdivu v roce 2003.Jak říkám...„Družstvo mužů bylo v závěru blízko k šestému místu, ale konečný výsledek asi odpovídá předvedenému výkonu. Mně se podařilo se štěstím uhrát 6/9, když jsem "otočil" dvě prohrané pozice,“ komentoval průběh turnaje nejlepší český šachista David Navara.

Napínavé poslední kolo rozhodlo také o medailových pozicích. Zlato získalo favorizované Rusko. Stříbro pak Ukrajina, především díky skvělému výkonu legendárního velmistra Ivančuka, kterého v letošní sezóně můžete vidět v české extralize v týmu Pardubic.

Ženskému týmu se nedařilo. Češky, které byly na šampionátu 18. nasazené, obsadily 25. příčku. Mistryněmi Evropy se staly hlavní favoritky z Ruska.

(rb, Šachový svaz ČR, SportovníListy.cz, foto: Šachový svaz ČR)