Antidopingové sportovní školy? Ano, v Británii už existují

Vysoké školy a univerzity ve Velké Británii se vydávají na revoluční cestu v boji proti dopingu. Školy se zaměřením na sport totiž nyní mohou přijmout tzv. antidopingový akreditační systém, jehož cílem je propagovat čistotu sportu. Škola Millfield v Somersetu je první vlaštovkou, která se stala takto „sportovně čistou“ akreditovanou školou.

Unikátní program připravila národní organizace UKAD (UK Anti-Doping), jejíž snahou je vymýtit ze života mladých sportovců užívání zakázaných látek. Řídí se přitom mezinárodními antidopingovými předpisy. Nový antidopingový akreditační systém UKAD rozšiřuje již existující program, který se v Millfieldu rozvíjel v uplynulých osmnácti měsících a který si klade za cíl aktivně poučit mladé sportovce o čistém sportu, o zrazování od zakázaných látek a o tom, jak jim zdravý životní styl může výrazně zlepšit výkon.

Právě tyto hodnoty jsou základním stavebním kamenem akreditačního programu UKAD jak pro studenty, tak i zaměstnance školy. Součástí celého programu proto bude i důkladné školení zaměstnanců a trenérů v průběhu celého akademického roku, nebudou chybět ani speciálně zaměřené workshopy. Tento proaktivní přístup prezentující čisté sportovní hodnoty navazuje na již stávající praktickou podporu mladých talentovaných sportovců v oblastech, jako je výživa či fyzioterapie. To vše povede v komunitě Millfieldské školy ke zlepšení výkonnosti studentů díky zdravému životnímu stylu.

Získání této akreditace navíc upevnilo postavení školy Millfiend jako vedoucí instituce, která poskytuje vyšší úroveň podpory mladým sportovcům přímo v rámci školního prostředí.

„Vzdělání je důležitou součástí podpory čistého sportu a preventivní strategií v boji proti dopingu. Akreditační schéma UKAD nám umožňuje spojit se s dalšími vysokými školami a univerzitami a zajistit, že se sportovcům dostane vysoké úrovně vzdělání už v počátcích jejich sportovní kariéry,“ říká Nicole Sapstead z organizace UKAD.

(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)