Jsou dopingová senzacechtivá a zavádějící nařčení vzešlá z ARD a Sunday Times plácnutí do vody?

[ title]
Světová atletická federace IAAF první srpnové úterý vydala  stanovisko, které  vyvrací nařčení vzešlá z německé televize ARD a britského deníku Sunday Times.     "Publikovaná obvinění jsou senzacechtivá a zavádějící, nejde pozitivní dopingové testy," tvrdí  IAAF.

Samy ARD i Sunday Times přiznávají, že nejde o doping

Expert na biologické pasy sportovců (ABP), profesor Giuseppe d'Onofrio, z etického pohledu odsoudil jakékoli veřejné komentáře mimo systém Světové antidopingové agentury (WADA).

"Není prostor pro zkratku, zjednodušující postupy a senzacechtivost, když jsou v sázce kariéra sportovce a jeho reputace," uvedl d'Onofrio.
   
Data, na jejichž základě byly zprávy založené, nejsou tajná, IAAF je publikovala už před čtyřmi lety
   
Příběh Sunday Times byl založený na údajném přehlížení podezřelých výsledků u šesti atletů. Přitom před vydáním byly noviny upozorněny, že tato šestice sportovců byla již usvědčena a potrestána.

IAAF chce potlačit doping a vítá širokou veřejnou debatu. Neexistuje dokonalý systém proti podvodníkům, ale IAAF vždy stála v čele tohoto boje. Díky průkopnickému systému ABP potrestala IAAF více sportovců než všechny ostatní federace a národní agentury dohromady.

V dalším textu IAAF upozorňuje, že velká část krevních vzorků byla získána před zavedením biologických pasů a nelze je tedy použít jako důkaz o dopingu. Proti jejich publikování médii si vyhrazuje podniknout právní kroky. Již před čtyřmi lety byly zveřejněny výsledky statistické analýzy vycházející z testů provedených v dřívějším období. Dle IAAF něco podobného učinila jako jediná organizace.

Právě data z roku 2011 ukázala u některých zemí vysoké procento podezřelých vzorků, podle ARD a Sunday Times těch, v nichž do současnosti nefunguje dobře antidopingový systém. Podle světové atletické asociace je však za národní agentury odpovědná WADA, které přitom IAAF vždy poskytovala součinnost – a tak IAAF vyjadřuje mj. údiv nad reakcemi WADA. Naproti tomu v zemích, které s IAAF úzce spolupracují na antidopingových programech, vykazují nižší procento podezřelých testů.

"Jakákoli tvrzení ARD a Sunday Times, že IAAF zanedbala řešení (…) podezřelých profilů, jsou jednoduše nepravdivou, smutnou, a špatně informovanou žurnalistikou," píše IAAF. Asociace podle svého názoru využívá všechny možnosti, jak chytat a trestat podvodníky v atletice. A argumentuje také mimosoutěžními testy, jejichž provádění je na úrovni jiných federací a agentur. Kromě toho WADA nikdy program atletické asociace nezpochybňovala, ani nenapadala. Antidopingový kód vydaný letos nabádá k takovému přístup k testování, který je inteligentní a eliminuje rizika chyby.

"Přesně to IAAF zaváděla už před deseti lety," uzavírá hlavní část svého prohlášení IAAF, na které navazuje přiblížením programu biologických pasů, a také základními statistikami.

Pohled Českého atletického svazu


Předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník první srpnové úterý ještě před vydáním prohlášení, které následně přišlo z IAAF  reagoval rovněž  na dopingová obvinění vznesených v zahraničních médiích.

"Rozhodli jsme se vyjádřit, protože to, co bylo v ARD a Sunday Times publikováno, drasticky poškozuje obraz atletiky. A to vše na základě spekulací. Vytvořila se za pouhé dva dny mediální realita, na kterou mnozí lidé reagují, volají,“ řekl na úvod svazový šéf.

"Osobně jsem šokován, jsem z toho velmi smutný a rozzlobený. Primární postoj Českého atletického svazu jako zástupce 70 tisíc registrovaných sportovců je samozřejmě hrát fair play, dodržovat pravidla, včetně těch dopingových. Ctíme presumpci neviny a stojíme jednoznačně na straně našich atletů," vysvětlil Varhaník.

"Mediální obraz, který se tímto o atletice vytváří, je fatálním poškozením našeho sportu v době před mistrovstvím světa, kdy se atletika potřebuje předvést v nejlepším světle. Mrzí mě to především z toho důvodu, že jako Český atletický svaz chceme přivádět k atletice stále více a více dětí a mladých lidí."

Další slova v podstatě predikují následné stanovisko IAAF, přestože byla vyřčená dříve.

"Předně je téma samo o sobě nesmírně složité," upozorňuje předseda a připomíná kauzu cyklisty Kreuzigera. Toho „jeho“ mezinárodní asociace distancovala, ČOV jej poté nechal intenzivně otestovat na prestižní klinice v USA.

"A když mělo dojít na arbitráž, cyklistická federace raději nabídla smír," říká Varhaník o anabázi, která Kreuzigera vyřadila na rok ze sportu. "Klíčové je, že i kdyby šlo případně skutečně o podezřelé hodnoty, je to dlouhý proces, než se prokáže, zda je to či není fyziologicky možné. Proto mi přijde naprosto absurdní zabývat se jakýmikoliv konkrétními jmény," připomněl spekulace, které se již také objevily.

Navíc předseda ČAS považuje obviněnou IAAF za lídra v boji proti dopingu.

"Z vlastního rozpočtu dává dva miliony dolarů ročně na testování. Nevím o žádné jiné sportovní federaci, která by tolik investovala do antidopingu." Navíc si světová atletika za dva týdny zvolí nové vedení. "Věci dostanou nový „drive“. A oba kandidáti na prezidenta jsou pro mě zárukou, že boj proti dopingu se ještě zpřísní,“ věří Varhaník.
(ps s využtím zprávy ze svazového webu,  Prvnizpravy.cz & Sportovnilisty.cz, Foto: Petr Skála)