Čeští musheři se vracejí z mistrovství světa jako nejúspěšnější výprava z 20 států!

V polském městečku Lubieszów těsně za českými hranicemi u Ostravy se o víkendu 5. – 7. října 2018 konalo mistrovství světa v individuálních musherských disciplínách na suchu. Tedy v canicrossu, bikejöringu a scooteru. O titul bojovalo 644 týmů (myšleno závodník a pes) z 20 zemí, Rakousko, Belgie, Česká republika, Slovensko, Estonsko, Litva, Francie, Švýcarsko, Rusko, Německo, Maďarsko, Itálie, Velká Británie, Holandsko, Polsko, Slovinsko, Španělsko, Palestina, Kolumbie a pozvaní sportovci z USA.

Závodní trať měřila 4,7 km a byla technicky náročná hlavně nespočtem prudkých zatáček a písčitým terénem. Zároveň závodníky a to především ty psí potrápilo teplé počasí.

Česká reprezentace byla zastoupena 97 reprezentanty a získala 26 medailí (z toho 14 zlatých!) a to napříč všemi disciplínami. Byla nejúspěšnější výpravou ze všech a ukázala světu, že v tomto sportu patří opravdu na vrchol. Navíc jsme opět potvrdili po loňském úspěšném mistrovství Evropy konaném v Itálii, že to Češi opravdu umí, a je zcela jedno jakou trať si pořadatelé připraví, neboť v posledních letech patříme vždy mezi nejúspěšnější delegaci.

V disciplíně bikejoring získaly medaile veteránky Soňa Klikarová (členka Askino) a to bronzovou a vicemistryní se stala Ilona Erlebachová (MC Český ráj). V juniorské kategorii máme dokonce mistryni světa Lucku Dostálovou (T.J.Sokol Maxičky) a stříbrnou Zuzku Jílkovou (SK Děti Severu).

Disciplína scooter, vypadala spíše jako české mistrovství. Naši reprezentanti nedali nikomu šanci. V ženské kategorii si pro titul nejvyšší dojela Veronika Navrátilová (MC Český ráj) a veteránka Martina Štěpánková (SK Děti Severu). Vicemistryní světa se stala v ženách Václavka Kuříková (T.J.Sokol Maxičky) a ve veteránkách Ilona Erlebachová (MC Český ráj). Opět i juniorky nezůstaly pozadu, když se mistryní světa stala Veronika Chlumská (MC Český ráj) a pro bronzovou medaili si dojela Adriana Švecová (MC Český ráj).  V mužské veteránské kategorii se stal mistrem světa Jiří Suchý (T.J. Sokol Maxičky) a v mužích se na druhém místě umístil Jiří Mencák (SK Samota). Třetím místem překvapil  „nováček“ Zdeněk Straka (MC Jihočeský canicross).

V canicrossu ukázali Češi, že patří mezi top špičku, a to už i od těch nejmladších. Loňský vícemistr Evropy Tomáš Jaša (T.J. Sokol Maxičky) letos opravdu zabojoval a stal se mistrem světa v těsném boji s ostatní velmi kvalitní konkurencí.  Ve veteránských kategorií jednoznačně zvítězil Jiří Suchý (T.J. Sokol Maxičky).

V ženské kategorii jsme letos také získali zlatou medaili, a to zásluhou veteránky Martiny Štěpánkové (SK Děti Severu). Stříbrnou medaili v ženách získala Michaela Srchová (T.J. Sokol Maxičky). Obdivuhodný výkon podala juniorka Adriana Švecová (MC Český ráj), která se ve své juniorské kategorii stala mistryní světa a také  Eva Koubová (T.J. Sokol Maxičky), která získala stříbrnou medaili v ženách nad 60 let.

V dětské kategorii od 11 – 14 let se mistryní světa stala Matilda Ježková (T.J. Sokol Maxičky) a stříbrná Zorka Lehká (MC Metuje). U chlapců tuto kategorii vyhrál Max Mrovec (Mushing team Ostrava).  V nejmladší dětské kategorii, děti od 7 – 10 let bodovali kluci, a to mistr světa Matěj Suchý (T.J. Sokol Maxičky) a bronzový Michal Mrovec (Mushing team Ostrava).

Závodní víkend uzavíraly národní štafety, kde Češi získali obě zlaté medaile! Tedy jak v mužské kategorii tak i v ženské. Štafety jsou složené vždy ze tří canicrossařů.
Jednotlivé disciplíny

Canicross je disciplína, kdy je běžec zapřažen za svého psa. Průměrná rychlost vítězů je přes 22 km/hod. na 5-6km trailové trati. Canicross je jediná disciplína s hromadným startem, kdy se na začátku závodu sejde několik desítek natěšených atletů a jejich psích kamarádů. Je to zážitek, který si nikdy nenechají ujít ani závodníci ostatních disciplín. V rámci mistrovství si diváci přišli na své především v neděli, kdy se dle pravidel startovalo právě hromadným startem, kde bylo možné vidět na startu vlny, ve kterých startovalo vždy 10 běžců.

Disciplíny bikejöring a scooter se startují intervalově, tedy po jednotlivých závodnících, kdy nedělní starty byly startovány dle sobotních výsledků.

Bikejöring je nejrychlejší ze všech disciplín. Jedná se o sprint v pravém slova smyslu. Pes a jeho pán jedou terénem v rychlostech mnohdy přesahujících 40 km/hod. Vítězové musí být velmi kvalitní cyklisté schopni jet celý závodní trail v obrovském tempu.

Koloběžka (scooter) je dynamicky rostoucí sport oblíbený mezi závodníky. Koloběžka tažená jedním nebo dvěma psy se však stává adrenalinovým zážitkem pro opravdové dobrodruhy. V kategorii scooter nedosahují závodníci takových rychlostí jako na kole, ale koloběžka je často označována za královskou disciplínu individuálních mushingových sportů, protože je zde nutná optimální souhra a forma jezdce a jeho psa. Nejrychlejší závodníci jezdí průměrnou rychlostí přes 30km/hod a to jak s jedním či se dvěma psy. Na Mistrovství světa se závodilo v disciplíně scooter s jedním psem.

Mushing patří k fyzicky nejnáročnějším psím sportům vůbec. Základním předpokladem úspěchu je výborná kondice, připravenost psa a jeho chuť do práce. Fyzickou kondici získávají psi pravidelným a cíleným tréninkem. Část této přípravy se zaměřuje na výdrž a vytrvalost, jiná část zase na rychlost a akceleraci.

O výsledcích informovala Sportovnilisty.cz Kamila Šrolerová,  předsedkyně oddílu sportu psích spřežení T.J. Sokol Maxičky a současný team leadr reprezentace.

(rp,sportovnilisty.cz,foto:CamileParis, Helena Jílková)