Čeští lvi vybojovali na mistrovství Evropy ve volejbale postup do čtvrtfinále! Francie – Česko 0:3

Český národní tým dokázal na mistrovství Evropy napsat neskutečný osmifinálový příběh! V Ostravar Aréně se proti svěřencům Jiřího Nováka v pondělí 13. září 2021 postavili francouzští olympijští vítězové, čeští lvi se jich ale nezalekli. Za velikou bitvou s fantastickou diváckou kulisou a neuvěřitelně dramatickou koncovkou třetího setu napsali svěřenci Jiřího Nováka sladkou postupovou tečku v podobě vítězství 3:0. Ve čtvrtfinále se Česká republika utká s úřadujícími vicemistry Evropy ze Slovinska, zápas odstartuje v Ostravě ve středu 15. září 2021 v 19 hodin.

V úvodu zápasu se na servis postavil Jan Galabov a mohutně povzbuzován téměř 4 000 fanoušky se v Ostravar Aréně se svými spoluhráči ujal vedení 0:4. Na útoku se později dvakrát nemýlil Josef Polák a domácí drželi vedení dál (4:7). Přesnou smeč přidal i Jan Hadrava a ač se Francouzi v útoku prosazovali také, na české volejbalistky se dotahovali marně (9:12). Svěřenci Jiřího Nováka se pak několikrát blýskli na bloku a za stavu 11:16 donutili francouzského kouče k oddechovému času. Po něm zvýšil na 11:17 esem Jan Polák, olympijští vítězové ale stav přece jen začali korigovat (14:18) a time out bral pro změnu český tým.  A Francouzi bojovali dál, na středu sítě se nemýlil Earvin Ngapeth (17:19) a Jiří Novák zastavil hru znovu. Po přesném servisu Jeana Patryho se soupeř dotáhl na české reprezentanty na rozdíl jediného bodu (20:21) a sada zamířila do napínavé koncovky. Za stavu 22:23 pak ale Francie chybovala na podání a českým hráčům dopomohla ke dvěma setbolům. K veliké radosti fanoušků proměnil hned ten první úspěšným blokem Adam Bartoš.

Čeští volejbalisté pokračovali ve stejném rytmu i v další sadě a po bodu Lukáše Vašiny vedli 3:5, Francouzi ale s domácími srovnali krok (8:8). V ostravské hale pokračovala bitva jako hrom a čeští volejbalisté znovu otočili skóre na svou stranu, po esu Jana Hadravy a dalším přesném útoku Lukáše Vašiny to bylo 11:14. Domácí se rvali dál (14:18), Jan Hadrava zářil na smeči a Francie se sice domácí pokusila zastavit time outem, to se jí však vůbec nepovedlo (16:21). Francouzští hráči už pak jen marně přihlíželi tomu, jak se Česká republika za neskutečné podpory publika propracovala až k šesti setbolům (18:24). Sadu navíc ukončil servisem v síti soupeř sám (19:25).   

Začátek třetího setu byl vyrovnaný (5:5, 7:7), po esu Jeana Patryho se ale dostal do vedení francouzský tým 9:7 a Jiří Novák si vzal oddechový čas. Lukáš Vašina pak přiblížil český tým soupeři na dosah (11:10) a po francouzském útoku do autu bylo srovnáno (11:11). Po smeči Jana Hadravy na 13:14 hala bouřila, veliký souboj na obou stranách pokračoval a před koncovkou bylo skóre stále srovnané 20:20. Drama tím neskončilo, po útoku Josefa Poláka to bylo 22:22, vzápětí však dva body připsali Francouzi (24:22) a český tým bral time out. Dva francouzské setboly domácí odvrátili a oddechový čas tentokrát využili hostující. Následující český blok znamenal mečbol domácích, Francouzi ale srovnali na 25:25. Oby týmy pak chybovaly na podání (26:26) a Francie následně odvrátila dalších šest mečbolů (31:31). Zlatou tečku za setem i celým zápasem nakonec napsal Adam Zajíček, když blokem zakončil utkání poměrem 32:34. 

Jak říkám ... 

„Já budu dneska výjimečně stručný, i když zrovna po takovém zápase bych se mohl rozpovídat. Sice jsme vyhráli a předvedli skvělý výkon, ale tím to končí. Všichni moc dobře víme, co se stalo po vítězství nad Slovinskem, a to se v žádném případě nesmí opakovat. Musíme se totiž připravit na další zápas, vletět na ně a zase se rvát. Jaký pak bude výsledek, tak to uvidíme," Jiří Novák, hlavní trenér Česka. 

„Mám velikou radost, já osobně jsem chtěl hrát radši s Francií než s Německem, a nakonec jsme zopakovali totéž co v osmifinále ME před čtyřmi roky, tenkrát Francie vyhrála Světovou ligu a padla s námi, teď olympiádu a my je opět porazili. Dnes nám v hale všichni neskutečně fandili a já jim moc děkuji. Jsem strašně rád za výhru 3:0, jak kvůli hráčům, tak vedení i divákům. Když ve čtvrtfinále zopakujeme dnešní nasazení a volejbalovost, máme šanci zase uspět. Dnes si to užijeme, zítra už se ale musíme plně soustředit na další zápas," Jakub Janouch, kapitán Česka. 

„Byl to neuvěřitelný zápas a my jsme hráli úplné maximum. Poslední set byl neskutečný a já jsem moc rád, že jsme ho ustáli v hlavě. Moc děkujeme fanouškům, atmosféra byla až elektrizující. Ve čtvrtfinále musíme předvést to co dnes a já věřím, že když budeme takhle hrát, tak to vyjde," Adam Bartoš, smečař Česka.

„Čeští volejbalisté dnes hráli výborně a hnalo je neskutečně domácí publikum. Dnešní výsledek je určitě pro všechny překvapení, ale my nejsme stroje a bohužel už jsme všichni i hodně unavení, jak psychicky, tak fyzicky a pak se to může takhle zkomplikovat," Jean Patry, Francie. 


 
 Ostrava  13. září  2021 

Mistrovství Evropy volejbalistů ... osmifinále

Francie – Česko  0:3 (22:25, 19:25, 32:34)

Rozhodčí: Aro (Fin.), Porvazník (SR). Čas: 92 min. Diváci: 3896.

Sestava a body Česka: Galabov 3, Zajíček 6, Hadrava 18, Vašina 15, Polák 9, Bartůněk, libero Moník - Finger 1, Janouch, A. Bartoš 6, Licek. Trenér: Novák.
Nejvíce bodů Francie: Patry 20, Ngapeth 12.

Další utkání

Slovinsko – Chorvatsko 3:1 (25:20, 25:18, 19:25, 25:12)


SportovniListy.cz rovněž napsaly ...Čeští volejbalisté podlehli ve veliké bitvě Bulharsku v pěti setech ... Česko - Bulharsko 2:3Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz   zde... (Štěpán Sedláček, sprmedia.eu, SportovniListy.cz, foto: Ondřej Driml, CEV)