Čeští baseballisté vyhlásili nejlepší hráče Extraligy a ocenili rozhodčí a trenéry roku 2021

Nejlepší hráči letošního ročníku baseballové Extraligy, rozhodčí a trenéři byli vyhlášení v sobotu 27. listopadu 2021 na slavnostním večeru BASEBALL CZECH GALA. Nejvíce cen posbírali hráči mistrovských Arrows Ostrava, trenérem roku se stal reprezentační trenér kadetské reprezentace Filip Procházka. O dalšího člena se rozšířila také baseballová Síň slávy, do které byl uveden Ota Kaňok.

Dvě ceny pro nejlepší hráče základní části putovaly k nováčkovi letošní Extraligy Sokolu Hluboká. Cenu pro nejlepšího pálkaře si odnesl Martin Mužík, nejlepším nadhazovačem byl vyhlášen Jan Novák. Nejvíce homerunů, celkem 14, odpálil v úvodní části soutěže hráč Tempa Praha reprezentant Marek Minařík, který v sezóně skvěle střídal svou základní činnost nadhazovače s úspěšnými starty na pálce.

Nejlepším polařem byl trenéry a manažery extraligových klubů zvolen ostravský Petr Čech, který se do svého mateřského klubu vrátil po 6letech a pomohl mu svými výkony ke třetímu titulu během posledních 4 let. Kromě této ceny si nejlepší pálkař olympijské kvalifikace z roku 2019 odnesl také cenu Osobnost roku, jejíhož držitele vybírají ze svého středu samotní hráči.

Jak říkám...


„Jsem za obě ceny moc rád, cena za polaře mě překvapila, protože jsem zadák, a ti dělají automaticky méně chyb, než třeba spojky nebo druhé mety, které by si to myslím zasloužily více, ale sezóna se mi celkově vydařila,“ okomentoval svůj úspěch Čech, který bude v příští sezóně hrát za Hrochy Brno.

Ceny za play-off pak jasně ovládli hráči z Ostravy. Nejlepším pálkařem byl vyhlášen Jakub Malík, nadhazovačem Boris Bokaj a neužitečnějším hráčem Jakub Kubica.

V Extralize se v posledních dvou letech vzhledem k různým omezením představilo hodně mladých českých hráčů, kteří dostali hodně příležitostí. Tím nejlepším juniorem letos byl Michal Zelenka z Tempa Praha.

Jak říkám...

„Moc to pro mě znamená a motivuje mě to jít dál. A chtěl bych podekovat svým trenérům Lubošovi Čuhelovi a Filipu Procházkovi, za to, že mi dávají v Extralize šanci hrát ty nejlepší zápasy v Česku,“ vzkázal Michal Zelenka, který v současné době reprezentuje český baseball na Kanárských ostrovech na akci Euro Prospect Camp.

Trenérským anketám kralovali reprezentační lodivodové. Trenérem roku se stal Filip Procházka, jenž dokráčel s kadety na domácím Mistrovství Evropy až ke zlatým medailím.

Jak říkám...

„Ocenění si nesmírně vážím, protože to není ocenění mé osoby, ale celkové práce našeho týmu. Hráči hráli skvělý turnaj, měli jsme skvělou trenérskou partu, máme skvělé klubové trenéry, kteří připravují hráče. Já jsem už jen ta šlehačka na dortu,“ hodnotil skromně tento úspěch Procházka.

Za dlouholetý trenérský přínos pak byl oceněn Michael Griffin, do letošního roku head coach mužské reprezentace, kterou vedl od roku 2013.

Jak říkám...

„Děkuji mockrát za cenu, je to pro mě obrovská čest. Byla to opravdu skvělá zkušenost a přeji českému baseballu jen to nejlepší,“ vzkázal přes video trenér, který si během 9 let působení u české reprezentace získal respekt všech soupeřů.

Tomáš Špilauer, jeden z mladé nastupující rozhodcovské generace, obdržel cenu pro Rozhodčího roku a vystřídal tak Zdeňka Židka jediného českého profesionálního rozhodčího, který i letos absolvoval sezónu v USA v soutěžích MiLB.

Síň slávy českého baseballu se na Galavečeru rozrostla o 26. člena. Stal se jím Ota Kaňok dlouholetý hráč Arrows Ostrava a český reprezentant.

Jak říkám...

„Je to mé největší životní ocenění a velmi si toho vážím,“ řekl bývalý skvělý pálkař, který působil na baseballových hřištích v letech 1984 – 2006.

Že baseball je sport gentlemanů dokázal mladý hráč Draků Brno Hugo Pejchar, když v utkání Českého poháru opravil výrok rozhodčího v neprospěch svého týmu a po zásluze tak obdržel cenu Fair play za rok 2021, kterou převzal z rukou posledního držitele tohoto ocenění Jakuba Hajtmara.

Hosty večera, který proběhl za přísných hygienických podmínek podle nových pravidlech, byli také předseda Národní sportovní agentur Filip Neusser a generální sekretář Evropské baseballové konfederace, kteří společně s předsedou ČBA Petrem Ditrichem slavnostním přestřihnutím pásky oficiálně oznámili pořadatelství Mistrovství Evropy mužů v roce 2023 v České republice.
(Evženie Votinská baseball.cz, SportovníListy.cz, foto: Martin Hroch)