Čeští akrobaté na kluzácích se stali na letišti ve Zbraslavicích mistry světa

Světová špička bezmotorové akrobacie se slétla v uplynulých dnech na letiště Zbraslavice u Kutné Hory. Ve dnech 5. až 15. srpna 2015 se zde konalo Mistrovství světa kluzáků 2015 v kategoriích Advanced a Unlimited. V nabitém startovním poli se prosadili i Češi, kteří získali tituly mistrů světa!

Desetidenního šampionátu se letos zúčastnil rekordní počet pilotů.  Do Zbraslavic dorazilo 79 účastníků z více než patnácti zemí světa. Kromě klasických akrobatických speciálů Fox a Swift byl na obloze k vidění i skutečný skvost, renovovaný a pro akrobacii upravený historický kluzák české provenience z 50. let minulého století, Luňák. V kategorii Unlimited soutěžilo 32 závodníků, v nižší kategorii Advanced se představilo 47 pilotů. V obou kategoriích se i přes horké počasí podařilo odlétat pět platných sestav.

Čeští piloti létali vyrovnaně a nedopustili se žádných výraznějších chyb. V kategorii Unlimited to však v individuálním závodě stačilo pouze na 6. místo, kterého jako nejlepší z Čechů dosáhl Přemysl Vávra. Vítězem kategorie Unlimited se stal Ferenc Toth z Maďarska, druhý skončil Luca Bartossio z Itálie a třetí místo vybojoval Eugen Schaal z Německa. V týmové soutěži však Češi přemožitele nenašli a mohli se radovat z titulu mistrů světa. Za sebou nechali týmy z Německa a Polska. Do hodnocení týmů se započítávaly výsledky tří nejlepších pilotů dané země. Čeští piloti navíc získali tři „malé“ medaile, za umístění v jednotlivých programech. Přemysl Vávra zlatou za povinnou sestavu, Lucie Pešková stříbrnou za volnou sestavu a Miroslav Červenka za volnou tajnou sestavu.

V kategorii Advanced se domácímu reprezentantovi podařilo vystoupat až na nejvyšší stupínek. Mistrem světa v této kategorii se stal Miroslav Černý. Druhé místo obsadil Slawomir Talowski z Polska, třetí skončil Jonas Langenegger ze Švýcarska. V týmové soutěži kategorie Advanced skončili Češi druzí, když nestačili pouze na Poláky. Třetí místo urvali Švýcaři.

Sportovnilisty.cz ještě napsaly ...

Češi na Mistrovství světa v akrobacii kluzáků bodují
V České republice právě probíhá boj o titul Mistra světa v letecké akrobacii kluzáků 2015

Mistrovství světa kluzáků 2015 v kategoriích Advanced a Unlimited
Zbraslavice  5. až 15. srpna 2015

Zrcadlo výsledků ...

Kategorie UNLIMITED  ...   1. Ferenc Toth – Maďarsko, 2. Luca Bartossio – Itálie, 3. Eugen Schaal – Německo, 6. Přemysl Vávra – ČR ...  9. Miroslav Červenka – ČR, ...  15. Lucie Pešková – ČR, ... 20. Miloš Ramert – ČR, ... 28. Jan Rolinek – ČR, ... 29. Ivo Červinka – ČR
Týmová soutěž UNLIMITED ...  1. Česká republika, 2. Německo, 3. Polsko
Kategorie ADVANCED ... 1. Miroslav Černý – ČR, 2. Slawomir Talowski – Polsko, 3. Jonas Langenegger – Švýcarsko, ... 12. David Beneš – ČR, ... 15. Martin Meloun – ČR, ... 18. Aleš Ferra – ČR, .. 42. Josef Rejent – ČR, ... 43. Jan Sobotka – ČR