Česko jako první na světě letos uspořádalo republikový šampionát v ragby

České ragby má nové mistry republiky 2020, i když zatím jen v sedmičkovém olympijském provedení. O mistrovském titulu v ragby o sedmi hráčích se rozhodlo až o posledním červnovém víkendu v Praze na Markétě, kde  z dvoudenního turnaje   po odehrání 34  utkání  vyšel jako vítězný tým Tatra Smíchov.

Na ragby o sedmi hráčích dohlížely střídavě dvě desítky rozhodčích včetně mladých nadějí, kterým byla z pěti soudců nasazených na jedno utkání většinou svěřena úloha brankových rozhodčích. Jinak  o mistrovský titul se  hrálo 476 minut čistého času tedy bez mála osm hodin, neboť zápas trvá 2 x 7 minut.  

Turnaj byl otevřený pro všechny kluby, které projevily zájem šampionát hrát. A tak vedle tradičních účastníků do bojů o titul v sedmičkách zasáhly i týmy nových klubů jako jsou například RC České Budějovice, RC Liberec či Titáni Nové Město na Moravě. 

Vítězem, jak už víte,  se stala Tatra, jejíž hráči jsou také nejpočetněji zastoupeni v české sedmičkové reprezentaci. 

Překvapením mistrovství bylo druhé místo vyškovských ragbistů a jejich výkon završený vítězstvím v semifinále nad Říčany.

Zápasy se hrály na umělém trávníku čerstvě položeném na prostranství uprostřed plochodrážního oválu pražského stadionu na Markétě. Při téměř třicetistupňovém vedru třebaže byla hrací plocha  často kropena, se premiéra umělého trávníku promítla na nohách ragbistů v podobě odřenin a spálenin.  

Jak říkám..."Věřím, že je naše druhé místo a zisk stříbrných medailí pro mnohé překvapením, ale nějak se to tak přihodilo. Sedmičkám jsme sice  věnovali jen málo tréninků, ale na turnaj jsme se těšili. A protože jsme do každého zápasu šli naplno,  ve finále už nám síly nestačily," řekl ke druhému místu kouč vyškovského týmu Milan Štourač

"Hrát na umělém trávníku při letních teplotách, které provázely cely turnaj, bylo náročné a neobešlo  se to bez následků. Podívejte na odřená kolena a stehna," s těmito slovy nám ukázal zranění v podobě odřenin hráč čtvrté Přelouče Jan Kohout a jedním dechem dodal, že čtvrté místo o jedno lepší než dosáhla Praga, je pro ragbisty z Pardubického kraje považované za úspěch. 

"Česko jako první na světě letos uspořádalo v ragby  republikový šampionát. Zatím se ragbyová mistrovská utkání kromě Česka hrají jen v Litvě a na Novém Zélandě," pochlubil se sportovní ředitel České rugbyové unie Antonín Brabec.  
Praha 27. - 28. června 2020Mistrovství Česka v ragby o sedmi hráčích

Utkání o 11. místo TJ Sokol Mariánské Hory -  RC České Budějovice  7:43
Utkání o  9. místo  RC Titáni Nové Město n. M. - RC Dragon Brno  7:38
Utkání o  7. místo  RC Sparta Praha - RC Liberec  57:7
Utkání o  5. místo  RC Brno Bystrc -  RC Praga Praha  10:38
Utkání o  3. místo   RC Přelouč - RC Mountfield Říčany 0:14
Utkání o  1. místo   RC Tatra Smíchov - JIMI RC Vyškov  40:0

Konečné pořadí:  1. RC Tatra Smíchov, 2. JIMI RC Vyškov, 3. RC Mountfield Říčany, 4. RC Přelouč, 5. RC Praga Praha,  6. RC Brno Bystrc, 7. RC Sparta Praha, 8. RC Liberec, 9. RC Dragon Brno,  10.  RC Titáni Nové Město na Moravě, 11. RC České Budějovice, 12. TJ Sokol Mariánské Hory

Připravné přátelské utkání žen odehrané jako předzápas samotného finále: RC Mountfield Říčany -  RC Tatra Smíchov  7:38

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)