České maratonské tituly pro Evu Vrabcovou a Víta Pavlištu. Ráno centrem Prahy proběhli vytrvalci

V ulicích centra české  metropole se poslední květnovou neděli po roční odmlce uskutečnil Volkswagen Maraton Praha. Jeho součástí bylo kromě týmového klání Battle of the Teams také mistrovství České republiky na této distanci. Z titulů se radovali Eva Vrabcová, která si zajistila start na olympijských hrách v Tokiu a Vít Pavlišta. Ostré nominační kritérium pro olympiádu pokořila také stříbrná Moira Stewartová i když její účast v závodě pod pěti kruhy se nejspíš neuskuteční.

SportovníListy.cz byly na místě děje...

V mistrovském závodě žen byly ve hře o účast na olympiádě v Tokiu dvě české závodnice. Zatímco Moira Stewartová zaostala v dubnu 2021 při svém debutu na této distanci časem 2:29:39 jen devět vteřin za ostrým limitem pro start v Tokiu, pro Evu Vrabcovou se jednalo o první maratonský start po mateřské pauze. Naposledy ho běžela na mistrovství Evropy v Berlíně 2018, odkud přivezla bronz a národní rekord 2:26:31.

Vrabcová rozběhla závod velmi odvážně a v polovině trati to vypadalo na výrazné vylepšení českého historického maxima. Na metě půlmaratonu měla na Stewartovou náskok více než dvou a půl minuty a vypadalo to na pohodlné splnění limitu pro Tokio. To Moira za ním v poločase zaostávala. Vrabcová následně rychlé tempo postupně zvolňovala, zatímco Stewartová ho stupňovala. Přesto měla česká rekordmanka v rámci mistrovského klání velmi pohodlný náskok.

Své mistrovské tažení nakonec s přehledem dotáhla do vítězného konce, a navíc zisk druhého národního maratonského titulu ozdobila vynikajícím časem 2:27:07. Rychleji běžela pouze při svém českém rekordu v Berlíně. Dostala se také do čela letošních národních tabulek před Marcelu Joglovou. Pro Evu to znamená účast na pátých olympijských hrách. Třikrát totiž startovala na zimních olympiádách v klasickém lyžování. Premiéru na letní olympiádě si pak připsala v Riu de Janeiru 2016.

Moira Stewartová bojovala až do konce a odměnou jí byl nový osobní rekord 2:29:28, čímž sice o dvě vteřiny pokořila ostrý kvalifikační limit pro olympijské hry v Tokiu, ale v cíli u ní převažovalo spíše zklamání, protože je letos až čtvrtou českou závodnicí na této distanci, a to znamená, že si nejspíš pod pěti kruhy nezazávodí. Osobní maximum ze švýcarského Belbu si vylepšila o jedenáct vteřin a získala svou první mistrovskou medailí, která má stříbrnou hodnotu. Při svém maratonském debutu si pro mistrovský bronz doběhla v čase 2:42:29 Magdalena Horká.

V celkovém hodnocení závodu žen obsadila Vrabcová šesté místo a Stewartová skončila devátá. V novém kariérním maximu 2:20:14 zvítězila Keňanka Purity Rionoripová před Etiopankou Shone Guteniovou (2:21:46) a vítězkou pražského maratonu z roku 2017 Valary Aiyabeyovou z Keni (2:22:39).

Mistrovskému závodu mužů vévodil v jeho první polovině Jiří Homoláč. Toho však postupně stíhal Vít Pavlišta. Oba borci měli před tímto závodem ve své sbírce dva maratonské mistrovské tituly. Čtyřiadvacátým kilometrem již probíhali společně. Pavlišta ovšem nastavené tempo narozdíl od svého tradičního rivala udržel a začal se Homoláčovi vzdalovat. Dva kilometry před cílem už měl náskok 21 vteřin a bylo více než pravděpodobné, že úspěšně obhájí zlato z roku 2019, a tak se i stalo, když proťal cílovou pásku v čase 2:18:28. Jiří Homoláč si pověsil na krk stříbro za výkon 2:19:07. Na bronz z roku 2017 navázal cenným kovem stejné hodnoty Jan Kohut, jenž se mohl radovat z výrazného vylepšení osobáku na 2:21:13.

Souboj o celkové prvenství byl v závodě mužů o poznání vyrovnanější, než tomu bylo u žen a o vítězi se rozhodovalo až v závěrečných třech kilometrech. V těch měl nejvíce sil Keňan Benson Kipruto, který zvítězil v čase 2:10:15 před svými krajany Dicksonem Chumbou (2:10:26) a Norbertem Kigenem (2:10:27).

V týmovém klání s nazvem The Battle of The Teams zvítězila sestava reprezentující Birell, jehož členy byli například vítěz mužského závodu Benson Kipruto nebo česká atletka  Moira Stewartová.

V Praze na Staroměstkém náměstí, kde byly cíl závodu a zázemí pro pořadatele,   tak zněly jen dvě hymny a to keňská dvakrát a česká jen jednou, neboť obě kategorie muži a ženy se vyhlašovaly při jednom ceremoniálu.