Česká reprezentace v malém fotbalu vydřela čtvrtfinále. Česko – USA 5:4

[ title]
Z utkání, které se hrálo v úterý 8. října 2019 v australském Perthu, se stalo neskutečné drama se šťastným koncem pro českou reprezentaci. Na mistrovství světa v malém fotbale v australském Perthu Češi  smazali dvoubrankové manko a po výhře 5:4 postoupili do čtvrtfinále.

V něm ve středu 9. října 2019 od půl třetí odpoledne středoevropského času narazí na Mexiko. Půjde o reprízu předloňského finále, kdy v tuniském Nabeulu zvítězil český tým 3:0.

Se Spojenými státy americkými se střetla dvě mužstva, která mají ve sbírce titul světových šampionů v malém fotbale. Američané vyhráli první klání v roce 2015, předloni se radovali Češi.

V první půli osmifinále měli navrch Američané. Bývalý fotbalový reprezentant USA Jermaine Jones nejprve neproměnil pokutový kop, když ho vychytal zaskakující gólman Dominik Kunický.

Jenže vzápětí otevřel skóre Tayou. Do přestávky vstřelili Američané tři branky, zatímco český celek pouze korigoval proměněným pokutovým kopem Jana Koudelky.

Jak říkám...„K prvnímu poločasu se ani nechci vracet, asi jsme nebyli v hlavách nachystaní. Musíme se omluvit všem, co se dívali, byla to jedna velká katastrofa,“ popsal blanenský rychlík Jan Koudelka.

Jenže ve druhém poločase se zjevil proměněný český výběr, který sedm minut po přestávce vedl o dva góly. Dvakrát se trefil další blanenský kanonýr Ondřej Paděra, jednou Tomáš Jelínek a Bohumír Doubravský.

Jak říkám...„První poločas jsme byli strašidelní, všude pozdě, nedostupovali jsme hráče, nehráli jsme vůbec, co jsme si řekli. Co jsme chtěli hrát, předváděli Američané, nevěděli jsme si rady. Zaplaťpánbůh jsme si o přestávce vyříkali některé věci a obrat ukázal, že tým má sílu. Power play jsme poměrně zkušeně ubránili, neměli asi nic. Mohla přijít pojistka, aby to bylo klidnější, ale povedlo se i tak. Když budeme hrát jako ve druhé půli se srdíčkem a nasazením, bude to dobré,“  pronesl český brankář Ondřej Bíro.

Pojistku měl na kopačce Koudelka, ale prázdnou branku z hloubi vlastního pole těsně minul.

„Věděl jsem o prázdné bráně, snažil jsem ji hned trefit, ale věřil jsem, že i tak duel zvládneme. Posledních deset jsme dobře bránili, Američané neměli tutovou šanci, naopak jsme ještě trefili břevno. Když někdo obehrává pořád balon dokola, není nebezpečný,“ připomněl český útočník Jan Koudelka.

„Mám nervy celou dobu, když nemůžu hrát, je to horší, ale věděl jsem, že v týmu je síla. Vím, co v klucích je, takže jsem věřil, že zápas otočí, i když samozřejmě nervy to byly. V první půli šlo vidět, že kluci byli nervózní a nelepilo jim to, jak mělo. Začátek druhé půle však ukázal, v co jsem věřil, kluci utkání otočili a pak už si to pohlídali. Někteří američtí hráči sice vypadali individuálně dobře, ale celkově jsme byli lepší, jen se projevila nervozita. Pak to chtěl každý strhnout sám, což nejde. Ve druhé půli to vzaly na sebe celé pětky, hráči výborně spolupracovali, a tím duel otočili. Ukázalo se, že vždycky je nejdůležitější tým. Mexiko jsem zažil, byť nevím přesně, jací jsou tam hráči, ale určitě to bude podobný zápas, jako jsme hráli v Tunisku. Mexičané jsou na tom individuálně fantasticky, ovšem pokud náš tým bude šlapat jako teď i před dvěma lety, bude hrát kompaktně, má na to porazit každého. Věřím, že Mexičany porazíme, kluci se dostanou až do finále a tam zase urvou zlatou medaili,“ řekl   Michal Salák, mistra světa z Tuniska z roku 2017.

  Perth (Austrálie) 8. října 2019
Mistrovství světa v malém fotbale

Česka  – USA 5:4 (1:3)
Branky: 25. Koudelka (pen.), 27. Jelínek, 28. Paděra, 31. Doubravský, 32. Paděra – 6. Tayou, 13. Doubravský (vla.), 25+2. Chilles, 37. Farber * ŽK: 20. Doubravský – 12. Togbah, 20. Chilles, 48. Farber.
Česko: Ondřej Bíro (Dominik Kunický) – František Hakl, Patrik Levčík, Bohumír Doubravský, Ondřej Paděra, Jan Koudelka – Pavel Šultes, Daniel Kasal, Richard Svoboda, Stanislav Mařík, Tomáš Jelínek – Michal Uhlíř, David Pozníček, David Presl.
USA: Pardo – Jones, F. Tayou, Gurson, Togbah, Farber – Ubiparipovic, Bond, Ruggles, Pittman, Hollimon – Elligwe, Sesay, Chiles, U. Tayou.

(jk, malyfotbal.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)