Česká atletická elita se vrací do Ostravy na Halové mistrovství České republiky


Halové mistrovství České republiky mužů a žen hostí opět po roce atletická hala v Ostravě. Ve Vítkovicích se mohou příznivci atletiky ve dnech 22. a 23. února 2020 těšit téměř na kompletní domácí špičku v čele s Tomášem Staňkem, Pavlem Maslákem, Ladou Vondrovou, Radkem Juškou či Michaelou Hrubou.

Po roční pauze se do koulařského kruhu v rámci halového mistrovství České republiky vrací národní rekordman Tomáš Staněk. Svěřenec trenéra Petra Stehlíka je třetím mužem letošních průběžných světových tabulek, když v Toruni poslal své náčiní do vzdálenosti 21.86. Rád by tak jistě zaútočil na vlastní rekord šampionátu z roku 2018, který má hodnotu 21.59. Tomáš bude v Ostravě usilovat o svůj čtvrtý halový titul.

Jak říkám...



„Do Ostravy se těším. Bude to můj poslední závod v této halové sezóně. Ještě předtím budu v pátek závodit v Madridu, takže to bude opět s cestováním. Uvidíme, co to se mnou udělá, ale doufám, že předvedu kvalitnější výkon než na Czech Indoor Gala,“ naráží na své poslední ostravské vystoupení Tomáš Staněk, kdy s výkonem 20.92 příliš spokojen nebyl.

Velkou pozornost bude přitahovat sprinterská rovinka. Na šedesátce žen nebude chybět Klára Seidlová, která se letos nachází v parádní formě. Na Czech Indoor Gala zvítězila v čase 7.23, čímž vyrovnala vlastní národní rekord z MČR v roce 2018 a momentálně figuruje na dělené třetí pozici v letošních evropských halových tabulkách. Ve skvělém světle se ukázala také o uplynulém víkendu v Berlíně, kde v rozběhu i finále zaznamenala čas 7.26. V posledních dvou letech halovému šampionátu jasně dominovala a letos se pokusí o zlatý hattrick.



Jak říkám...



„Jsem ráda, že se do Ostravy vracím s vyrovnaným národním rekordem. Pokud se vše sejde, chtěla bych ho posunout ještě o kousek níž. Zatím cítím lehčí únavu po cestování na zahraniční mítinky, ale kvůli zrušení HMS jsme formu směřovali právě k mistrovství republiky, tak by to snad mohlo vyjít,“ věří Klára Seidlová.

Cestu za zlatem se jí pokusí znepříjemnit její mladší kolegyně. Nikola Bendová Seidlové zdatně sekundovala na Czech Indoor Gala, kde skončila druhá v novém osobním rekordu 7.38 a Adéla Novotná se zase na Gigantu blýskla dorosteneckým národním rekordem 7.40.

Na stejné distanci mužů by měl proběhnout další z tradičních duelů mezi Zdeňkem Stromšíkem a Janem Velebou. Ti se proti sobě v letošní sezóně postavili dvakrát a v obou případech byl o jedinou setinu rychlejší Stromšík. Zkušený Veleba má tak svému rivalovi co vracet a v případě, že se mu podaří získat již šestý titul na šedesátce, stane se historicky nejúspěšnějším českým sprinterem, co se týká počtu získaných zlatých medailí na nejkratším sprintu v rámci HMČR. Obhájcem titulu je však Stromšík, jenž navíc svůj loňský primát ozdobil novým rekordem šampionátu 6.64.

Náročný sprinterský dvojboj čeká Ladu Vondrovou, která poběží závody na 400 i 200 metrů. Na čtvrtce by měla být jasnou favoritkou, k čemuž jí opravňuje i hodnota jejího nového osobního maxima 52.26, kterého dosáhla právě v Ostravě na letošních Czech Indoor Gala. Tímto výkonem figuruje na šesté příčce letošních evropských halových statistik. Naše čtvrtkařská jednička by tak měla obhájit zlato z loňského roku. Na této trati by jí měla být nejvážnější soupeřkou halová mistryně z roku 2018 Martina Hofmanová. Také na dvoustovce je Vondrová papírovou favoritkou, jelikož časem 23.71 vévodí národním tabulkám této halové sezóny. Zde by však nemusela být tak dominantní. Na startu bude také Adéla Novotná, která kromě šedesátky vylepšila dorostenecké národní maximum i v této disciplíně, a to na 23.83. Zapomínat nesmíme ani na juniorskou mistryni Barboru Šplechtnovou. Vondrovou tak čeká nesnadná mise.


Jak říkám...



„Ráda bych běžela na čtvrtce rychlé časy v rozběhu i ve finále. Do Ostravy se moc těším, protože mi to tam vždycky šlo. Doufám, že si zaběhnu osobní rekordy, ale bude to náročné, jelikož po finále čtvrtky je jen krátká pauza. Věřím, že obě disciplíny zvládnu v kvalitních výkonech,“ sdělila své ambice Lada Vondrová.

Také mužská čtvrtka by měla být jedním z klenotu letošního halového MČR. Naši borci jsou totiž výrazně vidět i v letošních evropských tabulkách. Papírovým favoritem by měl být Pavel Maslák, jenž je s časem 46.28 druhým mužem letošních evropských statistik. Ve svém držení má zatím jediný halový titul. Ten však v roce 2015 ozdobil vynikajícím rekordem šampionátu 45.27. V Ostravě však bude mít velkého vyzyvatele v trojnásobném halovém mistrovi, a tím je Michal Desenský. Svěřenec trenéra Petra Habáska umí ve vítkovické hale běhat rychlé časy, což potvrdil i letošním triumfem na Czech Indoor Gala v novém halovém osobáku 46.65 a jistě pomýšlí na vylepšení loňského bronzu. Medailové ambice má i loni stříbrný Patrik Šorm.

Ženský výškařský sektor by se mohl po delší dočkat v rámci halového MČR většího počtu závodnic, které mají šanci pokořit hranici 190 centimetrů. Titul z loňského roku by měla obhajovat Michaela Hrubá. Pětinásobná halová šampionka závodila naposledy 26. května minulého roku ve španělském Castellonu a letos to tak bude její závodní premiéra. „Holkám se letos skutečně daří, ale já se chci soustředit hlavně na sebe. Těším se na první závod po deseti měsících“ vzkázala. Nechybí ani další dvě medailistky z minulého halového šampionátu Klára Krejčíříková a Bára Sajdoková, kterým se letos skutečně daří. Krejčiříková si na Czech Indoor Gala vyrovnala osobní rekord výkonem 189 centimetrů a Sajdoková si své kariérní maximum v průběhu této halové sezóny posunula hned třikrát až na 188 centimetrů. Mezi přihlášenými je i Lada Pejchalová. Halová mistryně z roku 2018 se může pyšnit osobákem 190 centimetrů. Mezi muži je jasným favoritem Marek Bahník, jenž si nedávno v Hustopečích skočil nový osobní rekord 224 centimetrů a je obhájce zlata z loňského roku.

Michaela Hrubá však není jediným českým elitním atletem, který si na tomto HMČR odbyde letošní závodní premiéru. Podobně je na tom také dálkařský český rekordman Radek Juška, který bude bojovat o třetí halový titul v řadě. Dohromady jich má ve své sbírce už pět. Na nejvyšším stupínku chyběl od roku 2014 pouze jednou, když kvůli zranění vynechal halovou sezónu 2017.

Jak říkám...



„Do Ostravy se moc těším. Hlavně z důvodu dlouhé závodní pauzy. Nemohu se dočkat, až si s kluky zase zazávodím. Rád bych získal další halový titul mistra ČR a dokončil závod ve zdraví,“ nechal se slyšet Radek Juška.

V závodě na 1500 metrů by se mělo na start postavit kompletní české elitní trio. Kristiina Mäki, Simona Vrzalová a Diana Mezuliáníková. Držitelkou letošního nejlepšího českého výkonu je Kristiina Mäki, která si v Glasgow zaběhla halový osobák 4:08.41. Simona Vrzalová však příliš nezaostává, když v Toruni zaznamenala 4:09.98 a navíc je obhájkyní loňského titulu. Ovšem z jediného letošního vzájemného souboje těchto tří závodnic vyšla nejlépe Diana Mezuliáníková, která na Czech Indoor Gala obě své sokyně porazila. Můžeme se tak těšit na parádní závod, kde by mohl být v ohrožení i letitý rekord mistrovství Ivany Walterové. Všechny tři závodnice totiž mají letos běženo rychleji, než je jeho hodnota 4:13.69.

Historické maximum šampionátů by nemuselo odolat ani na mužské půlce. Jeho držitelem je prozatím Roman Oravec, jenž zvítězil v roce 1997 časem 1:47.85. Filip Šnejdr i Lukáš Hodboď však byli v tomto roce už rychlejší a vzájemný duel by je mohl vynést k překonání tohoto maxima. Šnejdr má ve své sbírce již tři halové tituly a je také leaderem letošních českých tabulek časem 1:47.37. Lukáš Hodboď na svůj první titul pod střechou ještě čeká, ale právě ve Vítkovicích si před několika týdny vylepšil svůj halový osobák na 1:47.57.

(pj, Český atletický svaz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Seminář ČFOKK – Okinawa Kobudo

16.4.2024 08:10:08

Okinawa Kobudo je velmi staré bojové umění z ostrova Okinawa, které vzniklo oddělením od Karate, a tak karate se stalo systémem boje beze zbraně a kobudo systémem boje se zbraněmi. Tyto zbraně v m...