Budoucí rušnovodič Radim Grebík plaval, jel a běhal tak, aby byl na MS v nejlepší dvacítce

Český triatlonista, jehož v létě  čekají zkoušky na strojvůdce lokomotiv,  Radim Grebík dál potvrzuje, že má v této sezoně fantastickou formu. Vždyť budoucí rušnovodič, jak se říká strojvůdcům na Slovensku, v Hamburku se poprvé v životě dostal do nejlepší dvacítky při závodě série mistrovství světa. Ve městě, kde ústí Labe do moře,  Radim Grabík totiž  vybojoval 18. místo! V historickém centru severoněmeckého města se představili v sobotu 9. července 2022 i další dva čeští reprezentanti a to tak, že  Jan Volár byl šestačtyřicáty z celkových 54 klasifikovaných závodníků a  Petra Kuříková skončila dvaačtyřicátá z celkových 53 klasifikovaných závodnic. .

Po 750 metrech plavání v umělém jezeře Binnenalster, které obsypaly tisícovky diváků, šel Grebík z vody na 23. pozici. Díky povedenému prvnímu depu se pak na kole dostal do vedoucí dvacetičlenné skupiny. Ta byla v průběhu 21km cyklistické části dostižena druhým balíkem závodníků. Po technicky náročné cyklistice, při které si závodníci museli poradit s úzkými zatáčkami a celou řadou otoček, tak Grebík seskakoval z kola až na 26. pozici v 33členném balíku.

Jak říkám ...

„Na kole jsem nic nevymýšlel a hlídal jsem si pozici, protože jsem věděl, že trať je tady poměrně nebezpečná, tak jsem nechtěl riskovat,“  komentoval Grebík cyklistickou část před během, ve kterém si český reprezentant zajistil výborné 18. místo, kterým překonal svůj dosavadní nejlepší výsledek 21. místo v Hamburku 2021 v závodě prestižní série mistrovství světa.

„Přitom tady byla ještě větší konkurence než v minulém roce, takže jsem s výsledkem spokojený. Osmnáctka je navíc moje šťastné číslo,“ dodal český reprezentant, který se od srpna 2022 začne věnovat také své další velké vášni, když  nastoupí do zaměstnání jako strojvedoucí, ale triatlonovou kariéru tím ale nekončí.

„Chci se připravit na mistrovství Evropy v Mnichově a na Světový pohár v Karlových Varech, což je moje srdcovka.“

Zvítězil Novozélanďan Hayden Wilde, který byl o 50 vteřin rychlejší než Grebík.

Jan Volár byl po plavání na 44. místě. Na kole se dostal do skupiny na 38. až 44. místě, které se podařilo dostihnout některé závodníky před sebou. Do druhého depa tak vbíhal na 45. místě, ovšem v kontaktu s 34. pozicí a s minutovou ztrátou na čelo závodu. Cílovou branou před zaplněnou tribunou proběhl Jan Volár na 46. místě.

„Kvůli vysokému startovnímu číslu jsem plaval z levé strany, na které bohužel těsně před startem uplavala první bójka, takže nikdo z té naší poloviny nevyplaval vepředu,“ řekl Volár.

Petra Kuříková si v plavecké části doslova vybojovala 34. místo.

„Nejprve se mi plavalo dobře. Ale pak jsme se dostaly do tunelu pod mostem, kde byla úplná tma a nebyl ani hlídaný od rozhodčích, abychom se vzájemně netopily. Zachvátila mě panika a propadla jsem se o spoustu pozic,“ popsala plaveckou část závod Kuříková, které nevyšlo ani první depo, ve kterém ztratila kontakt s druhou velkou skupinou závodnic.

„S trenérem jsme před závodem daly sedlo trochu výš, nepovedlo se mi proto naskočit na kolo a dlouho mi trvalo, než jsem se obula, takže jsem ztratila kontakt s druhou skupinou. Nejprve jsme jely ve čtyřech, pak se nám podařilo sjet několik holek, které se neudržely v tom druhém balíku,“ uvedla česká reprezentantka, která sesedala z kola na 51. místě.

„S běžeckým výkonem jsem spokojená, ale ztráta už byla tak velká, že se s tím nedalo nic dělat. Z výsledku jsem zklamaná, dnes jsem udělala několik chyb, které si člověk v závodě mistrovství světa nemůže dovolit, ale nedělám z toho tragédii a těším se na další závody,“ řekla Kuříková, která si připsala konečnou 42. pozici. Na vítěznou Bermuďanku Floru Duffyovou ztratila 3 minuty a 29 sekund.

V neděli 10. července 2022 je na programu v Hamburku závodem štafet, do kterého půjde česká reprezentace v sestavě Radim Grebík, Petra Kuříková, Jan Volár a Dana Přikrylová. Start závodu je naplánován na 15 hodin a v přímém přenosu ho můžete sledovat na webu ČT Sport.

Hamburk (Německo), 9. července 2022

Mistrovství světa

Muži: 1. Hayden Wilde (Nový Zéland) 53:10, 2. Matthew Hauser (Austrálie) 53:13, 3. Jawad Abdelmoula (Maroko) 53:26 … 18. Radim Grebík 53:59, 46. Jan Volár 56:37 (oba Česko)

Ženy: 1. Flora Duffyová (Ber.) 58:37, 2. Beth Potterová (Velká Britanie) 58:43, 3. Lisa Tertschová (Německo) 58:53 … 42. Petra Kuříková 1:02:05